Четири важни за медодобивното производство обекта ще бъдат открити официално днес в „Асарел-Медет” АД – Панагюрище, съобщиха от компанията.
Общата стойност на инвестицията е 150 млн. лв., като основната част е вложена в изграждането на най-модерната в Европа инсталация за екстракция и електролиза на катодна мед от руднични води.
Инвестицията в иновативното, хидрометалургично и екологично производство е за 40 милиона лева, а оборудването е на финландската компания „Outotec Oyj“.
Инсталацията за екстракция е с годишен капацитет от 1500 тона медни катоди с почти 100-процентова чистота на медта. Проектант на съоръжението е „Нипроруда” АД, а изпълнители - „МИГ Инженеринг” ЕООД и ЕТ „Металик – Иван Михайлов”.
Очаква се премиерът Бойко Борисов да даде старт и на нова циклично-поточна технология за транспорт на руднична откривка, която е най-голямата следприватизационна инвестиция на комбината.
Оборудването е доставено от немския консорциум „Thyssenurupp FÖRDERTECHNIK GmbH”. Капацитетът на линията е 5 000 тона на час, а направената инвестиция надхвърля 100 млн. лева.
С въвеждането на тази технология в „Асарел-Медет” се очаква не само да се повиши ефективността на транспорта с 24%, но да се намалят и вредните емисии от изгорели газове на рудничните автомобили с 40,9%. Проектант на съоръжението е „Минпроект” ЕАД, а изпълнители са „МИГ инженеринг” ЕООД, „Енемона” АД и „Минстрой – Марица Изток” АД.
На днешната церемония министър Нона Караджова ще открие пречиствателна станция за дренажните води от източното насипище в „Асарел-Медет”. Съоръжението е за 6,356 млн. лева, а избраната технология е една от най-съвременните и ефективни в минния бранш, съобщиха от компанията.
С изграждането на пречистващите съоръжения се приключва последният етап от Програмата за отстраняване на екологични щети, нанесени преди приватизацията на дружеството.
Общата стойност на програмата е за 24 млн. лева, като финансирането е осигурено от държавата по споразумение със Световната банка.
По време на посещението е предвидено да бъде открита и малка водноелектрическа централа „Калето”, която използва води от язовир „Жеков вир”.