Стрес тестовете, с които ЕС ще проверява нивото на безопасност на ядрените мощности, трябва да са неутрални към технологията и да гарантират нивото на безопасност на всички действащи и нови ядрени мощности на територията както на територията на общността, така и в съседни държави. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на европейски форум за ядрена енергетика в Прага, съобщиха от министерството.
Във форума са участвали и еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер, премиерите на Чехия и Словакия, енергийният министър на Франция, представители на унгарското председателство, Европейската комисия, Европейския парламент, оператори на ядрени централи и водещи енергийни компании.
По думите на Трайков спазването на най-високи стандарти за безопасност на ядрените мощности има ключова роля за развитието на сектора след събитията във Фукушима. В същото време не бива да се поставят невъзможни за изпълнение изисквания, които да блокират технологичното и комерсиално развитие на ядрената енергетика, подчертава Трайков. Според него ЕС трябва да използва политическата си сила, за да приобщи съседните страни към спазването и прилагането на същите стандарти.
България има един от най-напредналите проекти за изграждане на нови мощности. Вече сме вложили значителни ресурси и затова сме силно заинтересовани да бъде намерен балансът между гарантирана сигурност, пълният потенциал за технологично усъвършенстване и в същото време да не сме прекалено рестриктивни към осъществяването на проекта, посочи българският министърът.
Трайков отново изтъкна, че действащата в България АЕЦ "Козлодуй" е една от най-проверяваните централи в света и вече са затворени 4 от 6-те й реактора заради изискванията за безопасност на ЕС. Затова сега България е в позиция да настоява високите стандарти за сигурност да се прилагат за всяка ядрена централа в света, категоричен е Трайков.
От 22 март тази година АЕЦ "Козлодуй" провежда стрес тестове, с което се включва активно в работата по определяне на критериите им и техния обхват. Проверката включва оценка на технологиите и експлоатационния живот, риска от аварии, природни бедствия, терористични действия, човешка грешка и други.