В подготвяния проект на нов Закон за подземните богатства трябва да има механизъм за криминализиране на незаконния добив на полезни изкопаеми. Това обявиха експерти от министерството на икономиката и енергетиката на днешната дискусия, проведена по инициатива на Българската минно-геоложка камара, съобщиха от организацията.
В закона ще има отделна глава „Контрол”, която ще регламентира механизмите за противодействие срещу незаконните посегателства.
От геоложката камара предлагат на входа на всеки обект за добив на подземни богатства да се поставя информационно табло с името на оператора, номера на концесията и други необходими данни, които да идентифицират законно работещите концесионери.
Целта е да се улеснят проверките на обектите и бързо ще се установява дали добивът е законен, поясниха още от камарата.
Според бизнеса административният капацитет на сегашните отговорни ведомства е твърде малък дори за мониторинг на сключените концесионни договори за добив на подземни богатства, затова се предлага създаването на отделен контролен орган.
По изчисления на Българската асоциация на производителите на инертни материали за последните три години страната ни е загубила над 110 млн. лева само от незаконен добив на инертни материали от невнесени концесионни възнаграждения, данъци и осигуровки.
Присъствалите на срещата представители на шест държавни ведомства предложиха на бизнеса да представят предложенията си за новия закон за подземните богатсктва в двумесечен срок.
преди 13 години Защото тези числа, които се цитират са смешни на фона на огроооомните далавери с концесиите:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години A, кога ще има затворени за "подарени" концесии? отговор Сигнализирай за неуместен коментар