Европейското развитие на България не би могло да се осъществи без тази политическа крачка - подкрепата за пакта "Евро плюс", заяви премиерът Бойко Борисов.
„За да влезем в еврозоната, трябва да участваме в пакта Евро плюс, в противен случай ще чуваме какво се случва на тези срещи и няма да можем да отстояваме своите позиции“, каза премиерът Бойко Борисов в отговор на изказванията от различни парламентарни групи.
Той заяви, че волята на правителството за влизане в еврозоната е налице. Борисов посочи, че българската страна е настоявала данъчната политика да остане национален приоритет и в ЕС се е провела истинска битка.
При подкрепата на пакта "Евро плюс" страната ни не е поставила формално или неформално въпроса за влизането ни в ERM-2. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков в отговор на въпроси на депутати след изслушването в парламента на премиера Бойко Борисов за позицията на правителството за присъединяването ни към пакта.
От ДПС и Синята коалиция настояха да разберат дали подкрепата на пакта е била обвързана с влизането ни в т.нар. чакалня на еврозоната - механизма ERM-2.
„Не беше редно на този етап да задаваме темата за ERM-2, защото искаме първо да си свършим работата по този въпрос“, каза Дянков. По думите му, след като Пактът за финансова стабилност на правителството стане факт, въпросът за ERM-2 ще бъде поставен пред европартньорите ни.
Дянков увери депутатите, че според последния вариант на пакта прякото данъчно облагане ще е национален прерогатив за всяка държава. „Това е в интерес на България и ние ще се борим до край за това“, каза още министърът.
По думите на Борисов за България, която е най-бедната страна в Европа, възможността да кредитира страни от еврозоната е теоретична. Борисов за пореден път повтори, че вноската от около 300 млн. евро ще бъде платена, след като страната ни се присъедини към еврозоната и стане част от постоянния европейски механизъм за стабилност.
Отпаднала е формулировката за замразяване индексирането на заплатите, а е заложена възможност за преразглеждане на договореностите за възнагражденията, когато е необходимо, при зачитане на социалния диалог.
Няма изискване ръстът на заплатите да не изпреварва този на производителността на труда, отбеляза още Борисов и допълни, че поради ниските заплати в България още дълги години възнагражденията ще растат по-бързо от производителността.
„Важното е само да не я изпреварват драстично, за да не се стигне до гръцкия сценарий“, коментира премиерът.
Пактът "Евро плюс" предотвратява рисковете за безотговорно и спекулативно увеличаване на доходите, ще бъдем заплатени според това колко реално работим и колко реално произвеждаме, посочи министър-председателят.
Той разясни, че няма задължение за драстично повишаване на пенсионната възраст, но правителството ще бъде принудено да я вдигне, ако не може да плаща на толкова много пенсионери.
Прякото данъчно облагане остава национален прерогатив - т.е. държавата сама ще определя налозите. Вече две години, въпреки тежката криза, държим най-ниските данъци в ЕС, припомни Борисов и подчерта, че никой не ни кара да повишим 10-процентовия плосък
данък.
Основните политически цели на кабинета съвпадат с изискванията на пакта - повишаване на конкуренцията, ограничаване на монополите, по-качествено образование, пенсионна реформа, прозрачно управление на финансовия сектор, реформи на пазара на труда, каза Бойко Борисов.
Според него това означава и сериозен ангажимент за провеждане на реформи в страната.
Основните средства за постигане на тези цели са заложени и в пакта за финансова стабилност, предложен от министерството на финансите - ограничаване на преразпределителната роля на държавата, по-сложен механизъм за повишаване на преките данъци, широко балансиран бюджет.
Истинското доверие на европейските партньори се печели с реални политически действия, а не с декларации, затова съм убеден в правилността на решението за подкрепа на "Евро плюс", заяви премиерът.
преди 13 години За какъв фалит говориш, не разбрах, но карай. Можеби и ти не си наясно, напразно се заяждаш, успокой нервите. Министерството на финансите действа много адекватно, но нали знаеш, че колкото повече един финансов министър го критикуват, то това значи, че толкова по-добре си върши работата. Финансовите министри никога не са обичани, но нека да не забравим, какво можеше да се случи, ако я нямаше тази стриктна фискална политика, и дай боже събираемостта на данъците да се увеличи още повече, та всичките т.нар. критици да си затворят устите към края на 2011-та година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Няма да фалира. Също както Гърция ще получава "възможност" да купува какво ли не от развитите икономики (например оръжия и т.н.).Целта е да сме .... пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Някой трябва да махне най-накрая тези безумци от Министерство на финансите - до кога ще им търпим глупостите на тези хора ? какви са тези пактове какви са тея глупости , кой ни ги иска ??? махайте се съсипахте икономиката с тъпотиите си!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ако се приеме този пакт на МФ няма да има икономика а България ще фалира моментално , те говорят за влизане в еврозоната . СМЯХ ДЯНКОВ И СИЕ ДА СЕ ИЗМЕТЕ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Влизането в Еврозоната ще е удобно за крадливите некъдърници, които управляват. То и сега оправданията за неизгодните за България решения са: " Ами такива се европейските директиви...." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Не искам никакво влизане, в никаква зона!! Искам работеща икономика и висок стандарт, пък после ще видим, кой къде ще влиза... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Какви са тези манипулации?За какво и е на България да влиза в нов ограничаващ пакт след като правителството не се справя с вътрешните проблеми? ТОВА ли искат българите от правителството си:Пактът "Евро плюс" предотвратява рисковете за безотговорно и спекулативно увеличаване на доходите, ще бъдем заплатени според това колко реално работим и колко реално произвеждаме, посочи министър-председателят.Той разясни, че няма задължение за драстично повишаване на пенсионната възраст, но правителството ще бъде принудено да я вдигне, ако не може да плаща на толкова много пенсионери.В тази статия ББ директно ни запраща още по-дълбоко в мизерията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар