Българският потребител трябва да бъде третиран като равноправен гражданин на Европейския съюз (ЕС) и затова за нас е от изключителна важност да получим официално становище от европейските институции, които отговарят за безопасността на храните, и в частност от еврокомисаря по здравеопазването, по въпроса дали продуктите на големите мултинационални компании, разпространявани в Западна и в Източна Европа, се различават по състав.
Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след няколкочасова дискусия с представители на чуждите компании. Поводът за срещата беше изнесеният сравнителен анализ от Асоциацията на потребителите в Словакия на произволно избрани хранителни продукти от магазинната мрежа в различните държави. Според този анализ има съществени разлики в състава на продуктите на една компания, разпространявани в различаните европейски страни.
Днес председателят на словашката асоциация Милош Лауко обясни, че продуктите са взети произволно от търговската мрежа и се е установило различно качество в общо шест вида тествани хранителни продукти.
Представителите на Кока Кола, Нестле и Котани бяха категорични, че продуктите им отговарят на рецептурите, които не са променяни от десетки години. Те изразиха съмнение и за надеждността на изследването на словашката асоциация.
Министър Найденов обясни, че целта не е да се оспорва качеството на продуктите, а самите европейски регулаторни органи да докажат или отрекат констатациите, направени в изследването на словашките експерти.
преди 13 години Къде е Кунева сега? Защо мълчи? Или не е знаела, че ни пробутват 2-ро качество храни и препарати!!! Боли я фара какво се продава в България.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ами те нали за тома са се срещнали, за да го убедят да не раздухва повече нещата, защото това са големи пари. Специално за Крафт и Нестле се внасят от китай свински кожи, пресовани, които се влагат в шоколада и се използват за сгъстители.А тази истина не знам защо сега я откриха. Това се прави от както демокрацията отвори пазарите за западни стоки в източна европа. Всичко е ясно в продуктите за източна европа се влагат суровини с много по-ниско качество и продукти, които западния потребител не иска да вижда в съставките. За това именно се купуват и фабрики в тези страни, за да могат да се произвеждат нещата за нас там, с "подобрени рецептурници" и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар