IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК обмисля допълнителни компенсации за спрени ядрени мощности

Доклад препоръчва за българската АЕЦ Козлодуй да бъде увеличен делът на проектите, свързани с извеждането от експлоатация на спрените реактори

10:55 | 05.04.11 г.
ЕК обмисля допълнителни компенсации за спрени ядрени мощности

Европейската комисия обмисля възможностите за продължаване на финансирането за затварянето на ядрени реактори в страните от Европейския съюз след 2013 г. Това е заявил еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг пред БНР.

Докладът по програмите за спирането на атомни блокове в АЕЦ в България, Литва и Словакия бе обсъден на сесията на Европейския парламент в Страсбург в понеделник вечерта, а гласуването предстои днес.

Докладът препоръчва в оставащия период от програмата за българската АЕЦ да бъде увеличен делът на проектите, свързани с извеждането от експлоатация на реакторите и с ядрените отпадъци. В предложения текст се отбелязва необходимостта от широкообхватна административна координация между Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" и АЕЦ, които сега отговарят съответно за блокове 1-2 и 3-4.

Документът, изготвен от евродепутата Мариан-Жан Маринеску, критикува някои части от програмите за затваряне на реакторите в частта им за разходите, закъсненията и евентуалното финансиране на други енергийни проекти, извън самото извеждане от експлоатация.

Проекторезолюцията разглежда ефикасността и ефективността на европейското финансиране за АЕЦ "Игналина" в Литва, "Козлодуй" в България и "Бохунице" в Словакия.

Маринеску препоръчва да се установи дали в трите страни европейските средства са послужили за изграждането на депа за ядрени отпадъци, дали се използват ефикасно средствата и опитът на други държави от ЕС, дали проектите за извеждане на блоковете са изготвени с намаляване до минимум на разходите.

Евродепутати отбелязаха, че има допълнителни разходи по процеса на извеждане на реакторите, както и че предоставените от ЕС средства не са достатъчни за всички дейности и реалните разходи са много по-големи от планираните.

Според някои членове на Европейския парламент инцидентът в Япония е показал, че е необходимо сигурността да се повиши, но на трите страни трябва да се окаже допълнителна финансова помощ, защото обратното ще застраши околната среда и здравето на хората.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:15 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още