Формулата за продажната цена на горивата се основава не толкова на производствените разходи, а е сравнена с разходите за алтернативния внос. Това означава, че цената за вътрешния пазар е съобразена с цената, по която може да се направи алтернативен внос.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след днешното заседание на кабинета, попитан дали е получил вече отговори от "Лукойл" за начина на формиране на цената на горивата.
Министърът отбеляза, че това е видно от първия прочит на получения отговор, но крайното си мнение ще даде едва след като се произнесат и експертите. По думите му има известна икономическа логика в този метод на ценообразуване.
“Сега имам по-точни данни и за цената на биокомпонента, които потвърждават, че тя, заедно с ДДС, прави горивата с около половин стотинка по-скъпи”, коментира министърът.
“От друга страна, цените на едро са с 6 ст. по-скъпи. Това означава, че те се продават по-скъпо от този, който ги смесва, за да не се стимулира консумацията на горива с биокомпонент”, смята Трайков.
По думите му това не е приемливо, защото биокомпонента се произвежда в България, а минералното гориво се внася от чужбина, което има пряко отношение към външнотърговския ни баланс. Освен това биокомпонентът създава заетост за окло 3 000 души в страната, използват се селскостопански култури, направени са инвестиции за около 100 млн. лв., базирани на ангажимента на правителството да следва определен план.
“Най-важното е, че биокомпонентът не оскъпява горивата за потребителите”, добави министърът.
“Първоначалната ми оценка си остава - най-добрият начин българските потребители да получават горива на възможно най-ниските цени е прозрачност на пазара и свободна конкуренция, отсъствие на картелни споразумения или друг вид договорки, което аз не се наемам да давам оценка има или няма”, каза още министър Трайков.
преди 13 години "...цената за вътрешния пазар е съобразена с цената, по която може да се направи алтернативен внос..." Естествено, защо да продават по-евтино, щом не им се налага. Хилавата конкуренция позволява добри маржове. А това за големите разходи по преработката, които се плащали на руската компания-майка, е само за пред "мотивираните" представители на държавата. Затова и моята малка семейна фирмичка плаща повече корпоративен данък от мастодонта Лукойл! отговор Сигнализирай за неуместен коментар