Основното искане на България за промяната на Общата селскостопанска политика след 2014 г. продължава да е изравняването на субсидиите, които вземат земеделските производители у нас и тези в старите страни членки. Това стана ясно от изявление на земеделския министър Мирослав Найденов пред парламентарните комисии по земеделие и по еврофондовете.
Засега България може да влезе в пакт само с Румъния, тъй като и двете страни са в еднакво неравностойно положение.
„Не искаме обща селскостопанска политика на две скорости, искаме да се закачим за останалите“, каза Найденов. Той посочи, че в момента някои европейски страни лобират за това агробюджетът на ЕС да бъде намален от сегашните 44% от общия европейски бюджет на 33%. Засега 22 страни настояват за запазване на общия бюджет за земеделие.
Според министъра следващия дебат в парламентарните комисии за общата селскостопанска политика трябва да е закрит, защото някои въпроси трябва да се обсъждат на четири очи.
Заместник-министърът на земеделието Светлана Боянова отчете, че до момента по Програмата за развитие на селските райони са договорени 33% и са разплатени 19% от парите, предвидени по нея. В момента чакаме Брюксел да ни разреши да преразпределението на 304 милиона евро от мерките към, които няма интерес към такива, които са атрактивни за кандидатите.