Обмисля се регламент, според който да бъдат ограничени субсидиите за земеделските сектори, реализиращи свръхпечалба. Това казаха министрите на земеделието Мирослав Найденов и на финансите Симеон Дянков. Те трябваше да се срещнат днес с протестиращите в 20 области на страната зърнопроизводители, но срещата се е провалила, заяви Найденов.
Днес зърнопроизводителите са поискали да разговарят с премиера Бойко Борисов, а не само с Найденов и Дянков. Срещата се е провалила, тъй като е необходимо да стигнем до предварително споразумение, преди да ходим при министър-председателя, обясни земеделският министър. Според него само 20% от зърнопроизводителите не са си получили субсидиите, включително и заради данъчни задължения.
Заради плащане на средства за площ под натиск България е санкционирана за 2007 и 2008 г. и ако това продължи, рискуваме евросубсидиите, допълни Найденов.
Цената на хляба в България трябва да падне, защото през последния месец цените на пшеницата на международния пазар намаляха доста силно - със сто лева на тон, каза Дянков. "След като отиват милиарди в земеделието, питаме какво се случва с цените на хранителните продукти“, попита и земеделският министър.
„Трябва да говорим в бъдеще за заплащанията, за да са справедливи спрямо всички – и за животновъдите, и за производителите на зеленчуци и на рози. И също да има регламент какво става, когато в някои сектори има свръхпечалби в определена година, както 2010 г. в зърнопроизводството“, заяви финансовият министър.
На въпрос какво разбира под свръхпечалба, Мирослав Найденов обясни, че минималната цена на тон пшеница в ЕС е 200 лв. на тон и ако се падне под това ниво, се прави интервенция. Когато реализираш пшеницата на 500 – 550 лв./тон, това е свръхпечалба, посочи Найденов. Той коментира, че субсидиите за зърно са били за сметка на средствата за животновъдите и зеленчукопроизводителите.
Дянков поясни, че при свръхпечалба на определен сектор, която е обусловена от обстановката на международните пазари, трябва да има регламент до колко може да плащат субсидии от държавата и ЕС (плащанията за площ са определена сума, една част от която идва от европейския, а друга – от държавния бюджет). „Не може само зърнопроизводителите да получават от държавата. Това оттук нататък няма да е така“, каза още Дянков.
Немалко фирми от агросектора получават 8-цифрени суми – някои получават стотици хиляди, други милиони, а трети – десетки милиони субсидии, заяви Найденов на въпрос коя е фирмата „октопод” в агросектора, която ще получи лъвския пай от субсидиите, както е заявил днес лидерът на ДСБ Иван Костов. Земеделският министър посочи, че 3,4% от фирмите в сектора усвояват близо 80% от плащанията за площ, които са основната причина за днешните протести.
По отношение на подготвяните стандарти за хляба Найденов упрекна зърнопроизводителите, че произвеждат фуражна пшеница, която е некачествена.
преди 13 години Всяка субсидия изкривява пазара, като създава възможности за нелоялна конкуренция. Но в аграрния сектор се стигна до абсурди. В момента арендаторите могат да печелят от земята и без да я обработват, защото от субсидиите могат да платят рентата и пак да са на печалба! Това в никакъв случай не може да се нарече стимулиращо, напротив - демотииращо е. И, ако мога да попитам, къде дават така - получаваш преференциално субсидии, а продаваш "пазарно" - на най-високите цени?! Нещо куца в този договор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ВИЖ нАЙДЕНОВ ВЪВЕДИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА МИНИМАЛНА РЕНТА ЗА СОБСТВЕНИЦИТЕ ОТ 100 80 70 КГ НА ДЕКАР СПОРЕД КАЧЕСТВОТО НА ЗЕМЯТА / СТАВА ВЪПРОС ЗА ПШЕНИЦАТА И ГИ ОСТАВИ ДА ПРАВЯТ КАКВАТА СИ ИСКАТ ПЕЧАЛБА НАИ ВАЖНОТО СРЕДСТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО Е ЗЕМЯТА - ТРАКТОРИ НАФТА СЕЯЛКИ ТОВА Е ДОПЪЛНИТЕЛНО УСЛОВИЕ НАШИТЕ ЗЕМЕДЕЛЦИ ИМАТ НАИ НИСКИТЕ ДОБИВИ В ЕВРОПА ВЪПРЕКИ ЧЕ КЛИМАТИЧНИТЕ И ПРИРОДНИ УСЛОВИЯ СА ЕДНИ ОТ АНИ ДОБРИТЕ ИМАМЕ ПО НИСКИ ДОБИВИ ОТ АНГЛИЯ ГЕРМАНИЯ БЕЛГИЯ И МАИ ДАЖЕ И ОТ ГЪРЦИЯ зЕМЕДЕЛЦИТЕ ДА СЕ НАУЧАТ ДА ПРОИЗВЕЖДАТ КАТО ХОРАТА И ТОГАВА ДА ПЛАЧАТ ЧАОО ЖЕЛАЯ ИМ УСПЕХ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Уважаеми Господа Министри, Зърнопроизводителите Ви питат защо не изпълнихте поетите ангажименти, а Вие ги заплашвате.Струва ми се този подход е приет в други структури.А до колкото говорите за свръх печалби, не е лошо да кажете кои са причините за това защото правилата ги създавате и контролирате Вие.И понеже има свръх печалби една трета не могат да си платят данъците, повече от половината не си обслужват кретитите и лизинговите вноски и от немай къде всики ден ще трябва да носят всякакъви справки и бележки на чиновниците защото си нямат друга работа.Престанете с това разделяи и владеи, а си гледаите работата, защото Вашите заплати не закъсняват, а ако не Ви харесва кандидатствуваите при свръх забогателите там е по-добре. С уважение Бай Иван отговор Сигнализирай за неуместен коментар