„Лихвите по депозитите започнаха да намаляват и отчитаме повишен интерес на доскорошните вложители към злато, по-малко в недвижимости, и все повече в активите, които предлагаме в доверителното управление“, заяви на пресконференция днес Момчил Андреев, председател на управителния съвет и изпълнителен директор на Райфайзенбанк.
”Инвеститорите се насочват отново към акции, облигации и други ценни книжа, а в последните дни виждате какво става с цените на петрола и увеличаващите се опасения от инфлация. Очакванията ни са инвеститорите да се върнат на капиталовия пазар, успоредно с възстановяването на инвестиционния процес, като при нас в банката виждаме интерес към инвестиционните кредити в последните месеци”, сподели Момчил Андреев.
Около 2/3 от увеличението на депозитите през 2010 г. е от нови вложения и едва 1/3 от начислени лихви, посочи Андреев.
Новите фондове, които предлагаме, са енергиен, за защита от инфлация, инфраструктурен и в суровини, с което се допълват 11-те фонда, които предлагаме, уточни той.
„2010 година бе годината, в която основните макропоказатели на водещите икономики се стабилизираха, разбира се не без помощта на централните банки и решенията на политическо ниво”, сподели Александър Леков, изпълнителен директор на УД Райфайзен Асет Мениджмънт.
”Единственият голям пазар, отчел понижение през 2010 г., е Китай, след повишението на лихвите там. Ръстовете като цяло доведоха до промяна на рисковия профил и насочване към по-рискови активи”, смята Леков.
Новите 4 фонда, които ще се предлагат, са Райфайзен – Енергийни акции, Райфайзен – Инфраструктурни акции, Райфайзен – Защита от инфлация фонд и Райфайзен – Активни суровини (commodities).
До момента у нас Райфайзен предлагаше 11 фонда.
„Енергийната тема е интересна, защото има нарастване на енергийното потребление от развиващите се страни като Китай и Индия. На второ място тя е интересна поради увеличаване на населението. На трето място това е изчерпването на фосилните горива“, обясни Леков.
Енергийният фонд инвестира в акции на компании от енергийния сектор на развитите и развиващите се пазари”, сподели Леков. Сегашните активи на фонда са 92 млн. евро, като най-голям дял в него имат Halliburton, Газпром, Repsol, Chevron и други.
Инфраструктурният фонд влага в акции на компании от развитите и развиващите се пазари, възползващи се от инфраструктурни проекти, не само от пътища, но и от телекомуникационни и интернет мрежи. Фондът е в размер на 12 млн. евро, като с най-големи позиции е в Brasil Telecom.
Фондът за защита от инфлация влага в облигации, обвързани с инфлацията в еврозоната, държавни и държавно-гарантирани облигации, облигации, необвързани с инфлацията, с фиксирана или променлива лихва (максимум 25%). Във фонда към момента са вложени 74 млн. евро.
Райфайзен Активни Суровини инвестира в инвестиционен клас суровини (рисков клас активи), като ще прилага и активно управление. В момента активите му са за 61 млн. евро.
преди 13 години Пощенска и Алфа банк са същите. Никаква промяна за псоледните 6 месеца. В Пощенска даже има увеличение на лихвите към дългосрочните депозити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Луди сигурно няма много, но мислещи за бъдещето със сигурност има... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Лихвеният бюлетин по депозитите на Райфайзен не е променян от години и е под санитарният минимум, а да се говори че ще свалят лихвите по депозитите още???... е по-вече от смешно! Банката почти не работи с депозитен ресурс по подобие на Булбанк, щото не смогват да изперат червените пари. Повишен нтерес към инвестиций в доверително упрвление???...няма чак толкова луди хора... отговор Сигнализирай за неуместен коментар