IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пак полемика за парите на болниците

Делегираните бюджети от 2010 г. бяха заменени от прогнозни бюджети през 2011 г., но няма гаранции за нови дефицити в системата

15:42 | 16.02.11 г.
Пак полемика за парите на болниците

През 2011 г. болниците отново ще се финансират по нова методика, определена от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), като този път те ще разполагат с така наречените прогнозни бюджети. За сравнение миналата година здравната каса пак определи нова методика за заплащане на болничната помощ, но с така наречените делегирани бюджети. Дали обаче новата система е по-добра, ще гарантира ли адекватно лечение на болните и заплатите на медицинските служители?

Делегираните бюджети

Системата с делегираните бюджети беше въведена миналата година и претърпя сериозни критики от страна на мениджърите на болниците и лекарите, тъй като годишната сума, която се предоставяше на болниците се изчерпваше още през първото полугодие и на практика лечебното заведение остава без ресурси до края на годината - без пари за лекарства, консумативи, медикаменти и заплати. Това налагаше намеса на държавата за допълнително финансиране. Овен това рефлектираше пряко върху пациентите, като се появяваха листи на чакащи, назряваха протести сред лекарското съсловие и в крайна сметка потърпевши оставаха ползващите здравна помощ.

С тази система най-засегнати се оказваха големите университетски болници, където потокът от пациенти е най-голям и парите свършват най-бързо. С други думи методиката доказа своята неефективност и беше заменена от системата на прогнозните бюджети.

Прогнозните бюджети

От НЗОК твърдят, че моделът за финансиране през тази година е по-съвършен, по-ефективен, че системата е „отворена и гъвкава“ и няма да води до дефицити. При него директорите на лечебните заведения ще могат да разпределят средствата от месец в месец и от тримесечие в тримесечие, като не трябва да надвишават отпуснатата сума за тримесечие и да спазват финансовата рамка за годината.

Според директора на здравната каса Нели Нешева друго предимство на новата методика е прякото участие на директора на лечебното заведение в процеса на разпределяне на средства.

„Директорът на болницата не е прост разпределител на средства, той трябва да бъде мениджър, да прояви гъвкавост, да предвиди какви средства са му необходими спрямо обема извършена дейност“, смята Нешева.

Не на това мнение обаче е Министерството на здравеопазването.

Министерството в опозиция

Новата методика на Националната здравно-осигурителна каса за определяне бюджетите на болниците е същата като миналогодишната, заяви министър Стефан Константинов.

По думите му тя е „задържане на статуквото, бетониране, отказване на всякакви промени и пилеене на пари“. Според министъра с новата методология тази година по-малко пациенти ще имат достъп до болнична помощ. „Това означава, че ако на една болница се дадат същите пари, като миналата година, ако цената е повишена три пъти, значи три пъти по-малко пациенти ще се лекуват. Това е един от големите недостатъци на методиката и минира за в бъдеще цялата работа на здравеопазването“, според министър Константинов.

Той твърди, че тази година нещата се повтарят - "каквото е плащано през миналата година, ще се плаща и през 2011 г." Това е така вероятно, защото е по-лесно и защото не знаят какво да направят, коментира той.

Няма гаранции за нови дефицити

Може да се каже, че новата методика на НЗОК за заплащане на болниците е „крачка напред“, че е по-ефективна и по-гъвкава от съществуващата досега, но не може да се гарантира, че лечебните заведения няма отново да генерират дефицити. Това каза за Investor.bg, д-р Димитър Ленков, секретар на Българския лекарски съюз.

По думите му има положителна промяна в модела, защото системата позволява „преливане“ на средства от един месец в друг. Според него това е безспорно предимство, защото натовареността на болниците през различните месеци не е еднаква и е въпрос на добър мениджмънт разпределението на отпуснатите ресурси.

И все пак болниците разчитат на обещанието на здравната каса, че в края на годината, при недостиг на средства, дефицитите ще бъдат покрити с 200 млн. лв. от оперативния резерв на НЗОК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още