Не повече от 10 дни от платения годишен отпуск ще могат да бъдат прехвърляни за следващата календарна година, реши окончателно парламентът с приетите на второ четене промени в Кодекса на труда, съобщи БТА.
Отлагането може да става при уважителни причини по писмено искане на служителя със съгласието на работодателя или по производствени причини.
Проектът за изменения в Кодекса на труда, гласуван на първо четене, предвиждаше възможност за отлагане до 20 дни от отпуската.
До 31 декември на предходната година работодателите трябва да утвърдят график за ползване на платения годишен отпуск на служителите за следващата календарна година. Това ще става след консултации със синдикатите в предприятието. Графикът, според разпоредбите, се прави така, че всички работници да могат да излязат в отпуск до края на всяка година.
Неизползваният за 2010 г., включително и отложеният годишен отпуск, може да се ползва до 31 декември 2012 г. , прие още парламентът. Графикът трябва да бъде утвърден до 31 март тази година.
Когато платеният годишен отпуск или част от него не е използван две години, след края на годината за която се полага, работникът губи неизползваните почивни дни. При прекратяване на служебното правоотношение държавният служител има право на парично обезщетение за неизползваните дни, ако не ги е загубил по давност.
Мнозинството не подкрепи предложенията на левицата, ДПС и Синята коалиция отпускът за 2010 г. или част от него да се използва безсрочно, по аналогия с 2008 и 2009 г. От опозицията предупредиха, че новите изменения в Кодекса на труда могат да бъдат отменени от Конституционния съд, защото отнемат права със задна дата.
преди 13 години Поредното предпоследно.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години A последно, я пак си помислете? Ако Синдикатите не им изнесе, няма да е за последно :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар