Физически лица няма да могат да изкупуват рискови отпадъци от черни и цветни метали, които са обект на най-чести посегателства - елементи на ж.п. състави и кабели. Това предвиждат приетите на първо четене от парламента промени в Закона за управление на отпадъците, предложени от Министерския съвет, съобщи БТА.
Предвижда се до шест месеца от влизането в сила на закона площадките за дейности с металосъдържащи отпадъци да бъдат приведени в съответствие с изискванията. Ако търговецът не успее да направи това, е длъжен да преустанови дейността си и да заяви площадките за заличаване. В срок три месеца той трябва и да реализира наличните количества отпадъци, както и да почисти площадките.
Пунктовете за търговия с цветни и с черни метали трябва да бъдат изнесени извън жилищните зони. По данни на министерството на икономиката в момента 400 пункта са в промишлени райони и отговарят на новите изисквания.
Лицензираните търговци в тримесечен срок трябва да представят в НАП информация за лицата, които са извършили продажби на отпадъци, и за изплатените суми, записаха депутатите.
Повишават се санкциите за юридически лица и еднолични търговци при нарушаване на изискванията за търговия с рисковите отпадъци. При доказани такива случаи имуществената санкция се предлага да бъде от 30 000 до 100 000 лева. При повторно и системно неспазване на условията, ще се отнема лицензът на фирмата.Предвиждат се и промени в Наказателния кодекс, специално заради кражбите на черни и на цветни метали.
Занапред на площадките за търговия ще трябва да бъде осигурено постоянно видеонаблюдение, прие парламентът. Записите от камерите ще трябва да се съхраняват за целите на последваща проверка.