IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Очаква се близо 10 хил. души да работят по строителството на АЕЦ Белене

30% от поръчките за изграждането на централата ще бъдат възложени на български фирми

08:28 | 07.02.11 г. 2
Очаква се близо 10 хил. души да работят по строителството на АЕЦ Белене

Близо 10 000 души ще бъдат ангажирани по строителството на площадката на АЕЦ „Белене” в пиковите моменти. Това стана ясно на семинар по организацията на строителните дейности, който се проведе в Информационния център на АЕЦ “Белене”, съобщиха от ЗАО “Атомстройекспорт”, дъщерна компания на руската корпорация “Росатом”. 

В семинара, организиран от ЗАО “Атомстройекспорт”, участваха представители на ЗАО “Атомстройекспорт”, AREVA NP GmbH, Институтът “Оргенергострой”, ОАО “Атоменергопроект”, както и повече от 20 български строителни организации, сред които АД „Главболгарстрой”, ООД „Атоменергомонтаж”, АД „Балканстрой”, АД „Галчев Холдинг”, СД „Мистрал“, АД „Енемона”, „Хидроремонт ИГ”, АД „Енергоремонт Холдинг”, както и други компании от цялата страна.

30% от поръчките за изграждането на АЕЦ “Белене” ще бъдат възложени на български фирми, като през 2010 г. компанията е подписала договори с български подизпълнители, обяви зам.-началникът на Строителното управление на АЕЦ в България Валерий Рябенко в доклада си “Организиране на строителството на АЕЦ “Белене”. 

Площадката на централата е подготвена, в момента се провеждат подготвителните работи за започване на строителството. В руския проект за строителството са заложени уникални технически решения: отчита се високата сеизмичност на района, съчетани са технологии за активна и пасивна безопасност, подчертават от компанията. Реакторното отделение може да издържи удар на 400-тонен пътнически самолет от калибъра на Боинг 747. Експертизата на проекта е осъществена от специализираната немска компания Wolfel, която дава на проекта положителна оценка.

По думите на Генадий Тепкян, вицепрезидент на “Атомстройекспорт” и началник на Управлението по строителството на АЕЦ “Белене” в България, в момента между НЕК България и “Атомстройекспорт” са подписани 11 допълнения към споразумението от 29.11.2006 г. за строителството на АЕЦ “Белене”, като срокът за изпълнение на допълнение №11 изтича на 31 март 2011 г. Към днешна дата се очаква подписването на допълнение №12 за изпълнение на дейностите за периода 2011-2014 г.

След подписването на необходимите договори “Атомстройекспорт” има готовност още тази година да започне активното строителство на АЕЦ “Белене”. Изграждането на Първи енергоблок трябва да завърши 59 месеца след изливането на първия бетон, а Втори блок да бъде пуснат в експлоатация 12 месеца по-късно.

Свързани компании:

Енемона АД(E4A)

Дитсманн Енергоремонт Холдинг АД(6EG)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
Спящият бик
преди 13 години
Малко странно звучи тази информация, подета от всички медии, за работа по договор с неясно бъдеще?! На ПР подготовка за нещо ми прилича?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
lyusien
преди 13 години
Вижте -със парите които трябва да дадем за Белене можем да съсдадем 100 хиляди работни места веднага Можем да започнем масирано саниране на сградите веднага като същевременно поставяме слънчеви панели на покривите и масово газифициране на цели квартали където е възможно За тези цели ще са нужни и работници с ниска квалификация и ще могат да се наемат *** за строителни работници Ще се увеличи бизнеса на строителната индустрия -цимент вар шпакловки мрежи Заводите за строителни материали ще почнат да наемат нови работници Резултатите от тези деиности ще проличат веднага и можем да постигнем до 20 % намаление на ползването на енергия Защо ли президента Първанов толкова настоява да започваме строителството на АЕЦ Белене Чаоо Желая ви успех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още