Норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоре заяви, че Осло има резерви към предизвикалото сериозна полемика присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство, предаде Франс прес.
В света на миграция, в който живеем, е необходимо Шенгенската система да бъде солидна и всички, които участват в нея, да са напълно способни да гарантират правата и задълженията си, каза министърът на пресконференция след среща с френската си колежка Мишел Алио-Мари в Париж.
Няма да е в полза на напредъка, ако системата стане по-уязвима. Смятам, че е законно и справедливо да поставим пред всяка страна, която ще се стане част от нея, въпроса доколко е способна да изпълнява изцяло функциите, свързани с присъединяването й, подчерта Стьоре, имайки предвид България и Румъния.
На 21 декември миналата година Франция и Германия решиха да блокират приемането в кратки срокове на България и Румъния в Шенген от съображения за сигурност.
Тази позиция на 20 януари подкрепи и Финландия, отбелязва Франс прес.
Шенгенското пространство обхваща 25 страни и техните общо над 400 милиона граждани, които могат да пътуват свободно, без да е нужно да показват паспорта си, от Гърция до Финландия и от Португалия до Полша.
В Шенген не влизат членуващите в ЕС Великобритания и Ирландия, но участват три нечленуващи в Евросъюза държави - Швейцария, Норвегия и Исландия.
преди 13 години ...и като искат да им пазим перфектно задниците, да не забравят, че това си има цена! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Реално погледнато, много държави не са изцяло готови за Шенген, но са в Шенген! Заяждат се с България и Румъния, тъй като виждат, че от Източна Европа в някои области се полагат доста усилия през последните години. Технически и България ще бъде готова до няколко месеца, но целта е наистина да се осъзнае, че след влизането ни в Шенген (което предполагам ще е факт през 2011-та) границата ни с Турция ще бъде силно "атакувана", както и през периода до самото ни влизане. През тази граница има огромни потоци от трафик на хора, наркотоци, цигари, и т.н., и наистина тази задача да се стегнат граничните именно там не е лесна. И затова, според мен, много правилно г-н Борисов е намекнал за това нещо, подсказвайки, че само с критикуване не става, а че би било добре представители от ЕС да ни помогнат малко повечко с борбата против сивата икономика, която започва именно оттам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ако сравним миграцията като явление в Норвегия и България, да не се окаже че Норвегия не трябва да е част от Шенгенското пространство - а България да е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар