Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) за 2011 г. няма да надхвърли 3%, прогнозира председателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски, представяйки доклада на центъра за развитието на икономиката на България към януари 2011 г. Заложеният в бюджета за 2011 г. ръст на БВП е 3,6%.
От ЦИР посочиха, че по предварителни данни за 2010 г. ръстът на БВП ще бъде около 1%. Прохаски коментира, че България не излиза бързо от кризата и възстановяването на икономиката ще е бавно и мъчително. Той направи извода, че въпреки че се очаква ръст на икономиката през следващата година, това няма да се отрази като цяло на повишаване на доходите на населението и на повишаване на пенсиите.
Очакваното средно ниво на безработицата тази година е около 9%. Прохаски веднага посочи, че всъщност заетостта през цялата 2010 г. намалява, макар и с по-бавни темпове към края на годината. Увеличаване на заетостта, според прогнозата на ЦИР, може да стане през първото или второто тримесечие на тази година, обаче реално намаление на безработицата и повишаване на доходите може да се очаква едва през 2012 г.
От ЦИР посочиха, че главен двигател на ръста на БВП за 2010 г. е било увеличението на износа, което за 11-те месеца на 2010 г. е 32% на годишна база, а ръстът на вноса е 11%. По думите на Прохаски през 2011 г. износът ще продължава да расте, но с по-бавни темпове. Той посочи още, че по предварителни данни преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) за 2010 г. ще бъдат около 1 милиард евро, като очакванията за тази година са за инвестиции от 1,2-1,5 милиарда евро.
„Тревожен фактор е намаляването на крайното потребление през 2010 г., което на годишна база е 3,7%, а от него също зависи ръстът на БВП“, казаха от ЦИР.
Друга слаба страна на икономическата политика на правителството, според ЦИР, е липсата на приватизационни сделки през 2010 г., въпреки че това беше една от основните антикризисни мерки.
По предварителни данни инфлацията за 2010 г. е над 4%, като основен принос за нея има повишаването на цените на хранителните стоки. Прогнозата на ЦИР е, че за 2011 г. инфлацията у нас ще бъде до 3%, при положение че прогнозите за инфлацията в ЕС са за под 2%.
На въпрос на Investor.bg относно бюджетния дефицит за 2011 г. Прохаски коментира, че „към момента нямаме основания да смятаме, че няма да се изпълни заложеният от правителството до 3% бюджетен дефицит за годината. По-точна прогноза обаче може да се направи след няколко месеца. Много се надяваме да не се превиши бюджетният дефицит, тъй като от това много зависи как България ще се възприеме от външните инвеститори и ще повлияе на процеса на влизане в еврозоната“.
С уговорката, че има предвид данните към момента, Прохаски допълни, че „би могло да се прогнозира, че България може да се присъедини към чакалнята на еврозоната след 3 години, ако се спазят техническите изисквания за това и няма неблагоприятни политически фактори“.
преди 13 години Базата (2010 г.) е вдигната. това променя размера на БВП за 2011 г.Доста ясно си е написано отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Батко, как ги правиш тези сметки, не ми е ясно :) Леко си скаран с математиката.Ти да не работиш в ЦИР? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години цитирамhttp://***.investor.bg/news/article/109744/332.htmlНа 29 януари 2010 г. от ЦИР обявиха очаквания за 0,5% ръст на БВП през 2010 г.След като сега очакват 3% за 2011 г. и 1% за 2010 г., излиза общ ръст от 4%. А преди са очаквали 0,5% за 2010 г. Тоест аналитично може да направим изводът, че през 2011 г. ръстът според ЦИР ще е 3,5%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тези не дадоха ли други прогнози преди 4 месеца Дневник бихте ли така добри да извадите предишната им прогноза Това вече не е прогноза за 2010 Те вероятно имат някакви предварителни данни на статистиката Извадете им предишната прогноза и ще разберете колко са добри на прогнозите Чаоо Желая ви успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Безработицата няма да намалява, доходите на населението няма да се увеличават, потреблението обеспокоително намалява ... възстановяване се очаквало през 2012 ... ами от къде тогава ръст на икономиката тази година от 3%??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години 2012 ли ще се оправим? За същата 2012 ли говорим, която е описана в календара на Маите? Само след година ще разберем кой е по-добър гадател. ХА ха ха . Факите показват че до сега приказките за край на кризата не се оправдават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар