България харчи с 25% повече енергия за производство на единица вътрешен продукт спрямо средната стойност в Европейския съюз (ЕС).
Това съобщи днес в Перник изпълнителният директор на Агенцията за енергийна ефективност Кольо Колев, цитиран от БТА.
С изпълнението на първия националния план за действие по енергийната ефективност и на стратегическата цел – 20% повишаване на енергийната ефективност до 2020 г., ще успеем да преодолеем тази разлика и да достигнем средните европейски нива, увери Колев.
На пълно сертифициране подлежат 6 450 сгради у нас. От тях са обследвани 3 000, по неговите думи. В Агенцията за енергийна ефективност са декларирани 2 200 котела. Само от оптимизирането на режимите им е постижим положителен финансов ефект в размер на 7,2 млн. лв., посочи Колев.
Законът за енергийната ефективност се ползва със стабилна правна рамка и той оперира у нас повече от шест години, съобщи изпълнителният директор на Фонда за енергийна ефективност Димитър Дуков.
По думите му, освен традиционните контрагенти, фондът е финансирал шест болници и седем университета. Портфейлът на Фонда за енергийна ефективност е доста стабилен, като в момента има само един проект, който е в несъстоятелност, уточни Дуков.
Кольо Колев и Димитър Дуков присъстваха на енергиен форум в Перник, на който представители на местния бизнес настояха за създаване на общински гаранционен фонд, който да помага на малките и средни предприятия.
преди 13 години Ако имахме около 300милиарда дългове,по-лесно щяхме да си направим енергийна ефективност!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Боже, само като си помисля каква част от произведената топлоенергия се губи по пътя до абоната... а за ВИК да не говорим, там в София май се спряга цифрата 40% и нагоре загуби! отговор Сигнализирай за неуместен коментар