Сезонно коригираната безработица в България се увеличава и през ноември 2010 г. достига 10,2% спрямо 10,1% през октомври 2010 г. и 8,3% през ноември 2009 г., показват данни на Евростат.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) безработицата у нас към 30 септември 2010 г. е била 9,5%, а според Евростат към тази дата тя е била 10%. По данни на Агенцията по заетостта през октомври безработицата е била на ниво от 8,92%.
В края на ноември социалният министър Тотю Младенов прогнозира, че безработицата до края на 2010 няма да надмине 9,4%.
Данните на Евростат показват, че от май септември сезонно коригираната безработица у нас е била стабилна на ниво от 10%, но през септември се увеличава до 10,1%.
В ЕС безработицата остава на ниво от 9,6% през ноември, на което се задържа от май 2010 г. В три страни през ноември безработицата пада (в Швеция от 8,1% на 7,8%, Малта от 6,5% на 6,3% и във Финландия от 8% на 7,9%), а в девет страни се увеличава. За седем страни няма данни за ноември, а в осем равнището на безработицата остава на нивата си от октомври.
Най-ниска е безработицата в Холандия (4,4%), следвана от Люксембург (4,8%) и Австрия (5,1%), а най-висока е в Испания (20,6%), Литва (18,3%) и Латвия (18,2%).
За Естония последните данни са към 30 септември 2010 г., когато безработицата в страната е била 16,2%. В Румъния отново към септември тя е 7,3%, а в Гърция - 12,9%.
преди 13 години all_trader, вземи се застреляй! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Абе аз само едно искам да попитам : стотиците хиляди безработни роми ( *** ) и страшно многото безработни преди всичко туркини (жени ) по селата някой брои ли ги ? Българите ги мани на страна. Ааааааа милиардите помощи и подпомагания пак ги махнете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ЕВАЛА -страхотна политика на Дянков - ДЯНКОВ GO HOME- ЗА НИЩО НЕ СТАВАТЕ - ОСТАВКА ОСТАВКА ОСТАВКА отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години A можеш ли да четеш и знаеш ли какво значи сезонно-коригирана? Това значи, че сезонни фактори като сезонна работа в селското стопанство и туризма не се отчитат, тоест реалният спад на безработицата у нас и във всички южни страни по време на топлия сезон не се отчита. Иначе именно НСИ подава информация в Евростат, която след това по методологията на Евростат се коригира за сезонни фактори. Методологията на НСИ пък (извадкови интервюта) пък е различна от тази на АЗ, която брои лицата, регистрирани на трудовата борса. И двата метода имат предимства и недостатъци, но са по-скоро взаимно допълващи се. При методологията на НСИ, да речем, се хващат лица, които са безработни, но не са регистрирани на борсата и такива, които пък реално имат работа, но са регистрирани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Странно но НСИ и българската Агенция по заетостта постоянно дават с около 10% по-ниски нива на инфлацията (или около 1,2 п.п.) от Евростат. Дали не са си сложили розовите очила или се опитват да ги сложат на нас? отговор Сигнализирай за неуместен коментар