IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнесмените на прехода си отиват по естествен път

В България има прекалено много инвестиции в недвижими имоти и туризъм, каза Симеон Дянков пред ЕП

17:34 | 09.12.10 г. 6
Бизнесмените на прехода си отиват по естествен път

От: Никола Димитров

Бумът в строителството и развлекателния бизнес отпреди кризата никога няма да се повтори в България в същата степен, прогнозира финансовият министър Симеон Дянков, цитиран от Dnes.bg. Той беше основен лектор на семинар, организиран в Европейския парламент в Брюксел от евродепутатите Илиана Иванова и Отмар Карас от Европейската народна партия.

Според Дянков пикът на строителството и казината е бил до голяма степен спекулативен. Затова, макар България да започва да се отърсва от кризата, едва ли размахът, познат отпреди 2008 г., някога ще се повтори.

Министърът коментира, че в страната има прекалено много инвестиции в недвижими имоти и туризъм, които са със слаба възвращаемост и поради това задържат икономическия растеж у нас.

Дянков предпочете да не анализира ефекта от кризата, каквато беше темата на семинара и предпочете да говори за шансовете, които тя създава.

Проблемите в икономиката той отдаде най-вече на това, че бизнес средата у нас по време на прехода и в първите години от европейското членство е била съвсем различна от европейската. Допълнително липсата на инфраструктура ни е държала откъснати от останалата част на Европа.

Финансовият министър коментира, че икономическите проблеми в страната се дължат предимно на факта, че на важни бизнес позиции се се настанили "борци, комунисти и комсомолци", с които се работело трудно. Но те постепенно бивали измествани по естествен път.

"Кризата дава невероятни възможности и ние трябва да се възползваме от тях", заяви Дянков в Европейския парламент.

Като основни източници на надежда за възраждане на икономиката той посочи преместването на производства от Западна към Източна Европа. Такава тенденция вече се забелязвала в производствата от химическия, фармацевтичен и стъклен сектор.

Такива дейности ще съживят българската индустрия и ще натоварят производствения потенциал, съществуващ у нас отпреди 30 години и оставен да запустява по време на прехода, убеден е министърът.

Според друга идея на вицепремиера акцентът, поставен от сегашното правителство върху строителството на магистрали, ще помогне за по-доброто свързване на България с останалата част на Европа, което ще стимулира икономическия растеж у нас.

Дянков не пропусна да спомене, че в момента 21 европейски държави се управляват от десни правителства, което създава според него добра база за водене на координирани европейски политики и по този начин за засилване на конкурентността на ЕС пред останалата част от света.

В отговор на въпрос обаче заяви, че България не поддържа воденето на обща европейска данъчна политика и се изказа срещу предложенията за въвеждане на европейски корпоративен данък. Той би бил вреден за малки икономики като българската, е аргументът на Дянков. Малките икономики не работят добре при високи данъци за бизнеса, каза финансистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:27 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 2
markov
преди 13 години
Ако питате мен тоя го гони шизофренията. Това личи и в тоя му бисер.Първо твърди че на икономическото развитие пречели комунисти и комсомолци настанили се по ключуви места. После заявява как трябвало да се натовари производствения капацитет на България от преди 30 години ........Интересно кой ако не комунистите са го направили тоя производствен капацитет съществувал преди 30 години ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 11
supertrader
преди 13 години
Дянков говори глупости , държава в която не се строи е обречена и хората бягат от нея. Какви производства ще мести Дянков в България ? Това са пълни глупости , кой ще произвежда , пенсионерите ли ? Аман от политици в стил Жорж Ганчев , онзи щеше да раздава поялници на пенсионерите май .Изглежда живота на Запад е лесен и песен , щом Дянков е успявал там , давайте и ние да бягаме. Истината е , че в България строителството просто не се получи , не се построиха хубави градове , не се построиха хубави курортни комплекси..а просто се наливаха безсмислено пари с цел те да се източат от банките под предтекст - инвестиране в строителство.Банките и в момента раздават - НЕОБЕЗПЕЧЕНИ кредити , така правят по цял свят за съжаление , на тези хора им е навик да събират пари и да ги раздават срещу - ЧЕСТНА ДУМА. Дянков би трябвало да го занимават тези проблеми , а иначе за парашутизма в България сме наясно че сме го развили най добре !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
Jay Gould
преди 13 години
"Като основни източници на надежда за възраждане на икономиката той посочи преместването на производства от Западна към Източна Европа. Такава тенденция вече се забелязвала в производствата от химическия, фармацевтичен и стъклен сектор."Това за да се получи (а то не се получава тук) е необходимо цените на газта да бъдат поне на равнищата на тези в Чехия и Германия, а не по-високи (както е тук). Не работната заплата определя дори ръчната работа в стъкларския сектор, а цените на горивата (останалите суровини в България ги има).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
melon
преди 13 години
Борци, комунисти и комсомолци... Да, прав е г-н Дянков!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 4
optional
преди 13 години
интересно. като отиде там и говори смислено, като се върне - почва с глупостите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
pederator
преди 13 години
Дянков да спомене че естествения път е през затвора - точно за "бизнесмените на прехода" с партийните куфари!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още