Тази сутрин Националният статистически институт (НСИ) публикува изменението на БВП по цени от 2000 г., със сезонно изглаждане и с корекция в броя на работните дни. Те показват, че на годишна база БВП се повишава с 0,5%, а на тримесечна - с 0,7% през третото тримесечие на 2010 г. За деветмесечието на годишна база спадът на БВП е с 0,2%.
Какво показват обаче останалите 4 индекса на БВП, изчислявани от НСИ? Те са сезонно неизгладени и са индекс на цените от предходната година, индекс по текущи цени, индекс на физическия обем и индекс по цени от 2000 г. (без сезонно изглаждане).
БВП расте с 4,25% на годишна база до 19,4 млрд. лв. през третото тримесечие на 2010 г. по текущи цени. За деветмесечието на 2010 г. ръстът на годишна база е с 1% до 50,64 млрд лв. Именно върху този БВП държавата планира данъчните си приходи, основно от ДДС. Ръстът показва, че базата за събиране на данъци се е увеличила.
БВП, измерен по цени от предходната година, е 18,97 млрд. лв. през третото тримесечие на 2010 г. (ръст с 5,1% на годишна база), а за деветмесечието е 49,5 млрд. лв., като се увеличава с 3,43% на годишна база.
БВП за деветмесечието по текущи цени (50,6 млрд. лв.) е по-висок от този по цени от предходната година (49,5 млрд. лв.) с 2,3%.
Именно 2,3% е средногодишната инфлация през януари-септември 2010 г. спрямо съпоставимия период на миналата година, по данни на НСИ.
Средногодишната инфлация за периода октомври 2009 - септември 2010 г. спрямо периода октомври 2008 - септември 2009 г. е 1,4%.
По цени от 2000 г. (сезонно неизгладени и без отчитане на разликата в броя работни дни) БВП през третото тримесечие на 2010 г. е 11,33 млрд. лв., като се увеличава с 1% на годишна база. За деветмесечието той е 29,6 млрд. лв. и намалява с 0,6% на годишна база.
Както НСИ обяви по-рано днес, сезонно изгладените данни са малко по-добри, като спадът на БВП е с 0,2% през деветмесечието на годишна база.
До предишното тримесечие (второто на 2010 г.) НСИ публикуваше в прессъобщенията си и ползваше за водещ индикатор изменението на индекса на физическия обем. Той отчита ръст с 1% на годишна база през третото тримесечие на 2010 г. През второто тримесечие ръстът е с 0,51%, а през първото има спад с 3,97%. Обявените данни не позволяват изчисление на изменение за деветмесечието на годишна база, но изменението по бившия водещ индикатор на НСИ ще бъде известно за цялата 2010 г. на годишна база в началото на 2011 г.
Дали анализаторите и читателите ще се доверят най-много на изменението на БВП по текущи цени (което включва и инфлацията), по цени от предходната година, по цени от 2000 г. или по индекс на физическия обем е въпрос на личен избор.
След като НСИ оповестява 5 индекса (включително сезонно изгладен по цени от 2000 г.), най-добър анализ ще се получи при използването на всички тях.
Показател | Изменение на годишна база | |
През 3-то трим. На 2010 г. | През 9-месечието на 2010 г. | |
БВП по текущи цени | 4,25% | 1,00% |
БВП по цени от предходната година | 5,10% | 3,43% |
БВП по цени от 2000 г. (несезонно изгладени) | 1,00% | -0,60% |
БВП по цени от 2000 г. (сезонно изгладени с отчитане на броя работни дни) | 0,50% | -0,20% |
БВП по индекс на физическия обем | 1,00% | - |
Изчисления на Investor.bg по базови данни на НСИ
преди 14 години И данните и методологията са ясни. Естествено, че данните могат да се използват за подобни пресмятания. Дори в прессъобщението си за 0,5% ръст на БВП през Q3 на годишна база НСИ е публикувал че БВП по текущи цени е 50,64 млрд. за годината и 19,4 млрд. лв. за тримесечието. Всичко е абсолютно точно, няма никакво излагане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Здравейте, всичко това си го пише в материла, Да вкючва инфлацията, дори си пише че е точно 2,3% разликата между БВП по текущи и от предходна година цени, колкото е и средния ръст в инфлацията.Това просто е пълната картина. И целта е не да каже нещо на анализаторите, а на обикновените хора, които като чуят за спад на БВП вероятно си мислят, че приходите като цяло намаляват. Но номиналния БВП от който държавата събира данъци си расте и личните бюджети трябва да се сравняват с индекса по текущи цени, защото в личен бюджет никой не си смята инфлацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Не се излагайте с такива статии. Първо звъннете на НСИ, дали данните им могат да се използват за подобни пресмятания. Може да лъжат в данните но поне ще кажат методиката си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Колега, БВП по текущи цени отчита инфлацията. Всички други показатели на БВП са т.н. реални растежи, т.е. без инфлацията. По текущи цени показателя не е съществен за анализаторите. Примерно: потреблението расте (всеки ще си направи извода, повече купуваме, но напрактика може да купуваме по-малко, но на по-високи цени). Затова се наблюдава реалния растеж на БВП или този по базисни цени, дали те от предходната година или от 2000, разликата е структурна.НСИ си изчислява няколко индикатора, за да тези, които искат да ползват БВП за нещо, да имат избор и да си изберат този, който им най-допада. Всеки от показателите е верен, просто има различни методики за изчисляването им и има тънкости, които малко хора ги знаят. За обикновенния човек, важен е по-удобния показател и така се залъгваме доволно :)Но, нищо, похвално е за НСИ, че бележат някакъв напредък в статистиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Samo spokoino.Kakto se vijda do kraq na godinata ste sme s raztej po vsi4ki na4ini na izmervane.Spored men tezi koito ne ot4itat inflaciqta (po tekusti ceni) sa mnogo izkriveni imeno poradi tova.Indeksa po fizi4eskiq obem po princip e dobur, no ne dava ocenka za 3-mese4iq. Koeto e seriozen minus!Zatova sa izbrali indeksa sus sezono izgladenite ocenki za osnoven.Toj ne e perfekten pu zastoto, razli4niq broj rabotni dni ne bi trqbvalo a vliae. Ako edna godina si rabotil 3 dena pove4e tova si e fakt i BVP ste e pove4e. Taka 4e ne bi trqbvalo tova da se priravnqva. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Само някой да каже на Борисов, че ръста е 4,25% и съм сигурен, че ще ни зарадва от малкия екран. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Прав си. Така винаги ще сме на +. Даже и да произвеждаме по-малко, ако цените растът всичко е ОК :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Кой от индексите е най-показателен според вас?На мен лично ми харесва този по текущи цени, защото и бюджета ми е по текущи цени. Всеки ден харча по текущи цени не по цени от 2000 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар