IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може да се наложи внос на хлебна пшеница и цената й да се покачи

Причината е големият износ досега и останалото недостатъчно количество качествена пшеница

17:51 | 03.12.10 г.
Автор - снимка
Създател
Може да се наложи внос на хлебна пшеница и цената й да се покачи

Възможно е да се наложи внос в България на хлебна (мелничарска) пшеница поради големия износ на зърно от нова реколта и останалото недостатъчно количество на качествена пшеница у нас. Това сочи прогноза на анализатори на международните стокови пазари за региона, изготвена по поръчка на Софийска стокова борса (ССБ).

В анализа се посочва, че същото може да се каже и за съседна Румъния, като там с по-голяма степен на сигурност се прогнозира необходимостта от внос на пшеница. По тази причина анализаторите смятат, че цената на пшеницата в двете страни в близките седмици ще се запази или повиши.

В началото на декември на ССБ беше предложена оферта за покупка на 500 т хлебна пшеница при цена от 360 лв./т*, но насрещни оферти сега няма.

Близката прогноза за средните цени на пшеницата в Европа е подобна на тази у нас, т.е. че ще се запази досегашният тренд „без промяна или покачване“. За европейските борси обаче причината за това е последната прогноза на Световния съвет по зърното, излязла в края на ноември. Според изнесените данни спрямо прогнозата от месец по-рано сега прогнозното потребление на пшеница в света до нова реколта се е увеличило с 10 млн. т, а запасите от предишни години са намалели с 16 млн. т (общото количество в света от последната реколта е 644 млн. т).

Според последните данни за царевицата в световен мащаб количеството и запасите й са по-ниски с по 4 млн. т спрямо предишната прогноза, затова по мнението на експерти нейните средни цени ще следват същата посока като при пшеницата. На годишна база потреблението на царевица в световен мащаб се увеличава, главно поради ползването й в някои страни за производство на биогорива.

Цените към днешна дата при износ на пшеница от Франция (фоб цена на пристанище Руан) са 237 евро/т (при 220 евро/т преди седмица), а на морско пристанище при износ от Германия - 225 евро/т (при 219 евро миналата седмица). Казахстан, който също е един от големите износители за пшеница, но се бори за пазари, не вдига цената и тя е 270 долара/т.

Цената при износ от американско пристанище на пшеница само за седмица се е покачила от 281 долара/т на 297 долара/т.

Актуалните борсови цени на суровото олио в Ротердам са като през миналата седмица – 1420 долара/т, а цената на захарта в Лондон се повиши едва забележимо до 728 долара/т.

През седмицата на ССБ бяха сключени сделки на едро за горива при цени: за бензин А95 Н – 1817-1833 лв./1000 л, за дизелово гориво – 1831-1917 лв./1000 л, за нафта за отопление – 1291 лв./1000 л, за газьол – 1764 лв./1000 л.
 

*Посочените цени в лева са без включен ДДС 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още