Законите защитават само арендаторите, но не и собствениците на земеделска земя, заяви Ивайло Иванов, инвестиционен мениджър в Серес АД, по време на семинар на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя (БАСЗЗ) в Банско.
В сегашната уредба прекратяване на договор за аренда е на практика невъзможно, заяви Иванов.
Затова от асоциацията предлагат арендният договор да може да се прекрати и според договорки в самия договор, което сега не се признава. Например ако в договора пише кога и каква рента да бъде платена и тя не бъде платена, това да е основание за отписване на договора от Агенцията по вписванията.
Също така се предлага за сключването на договор за аренда да не са нужни скици, което забавя и оскъпява процеса.
Друго предложение в полза на собственика е да има право да се откаже от договора за аренда, ако арендното право бъде прехвърлено на друг арендатор.
Предлага се още договорите за наем и аренда да нямат сила при продажба на земята, ако не са били вписани в Агенцията по вписвания. В момента законът дава право необявен договор да действа 2 години, след като е бил открит.
В момента арендодателят може да развали договора при забавяне на плащане на рента за повече от 3 месеца. Сега плащането се дължи на първия ден от изтичане на стопанската година, или на 1 октомври 2010 г. След 3 месеца обаче новата стопанска година е започнала. Арендаторът е засял и никой друг арендатор няма да иска тази земя, при което собственикът губи една стопанска година.
Предложението на асоциацията е срокът да е не 3 месеца, а например 7 дни от края на стопанската година, за да имат време собствениците да отдадат земята на друг арендатор.
Също така е добре да има ясни правила кога даден договор може да се впише и кога може да се отпише, а десетгодишните договори да се прекратяват не с 3-годишно предизвестие, а още от края на текущата година, предложи Иванов.
По думите му правен абсурд в момента е, че когато имотът е одържавен, собственикът дължи на арендатора обезщетение. С какво обаче собственикът е виновен, че държавата е решила да прокара магистралата оттам, попита Иванов.
В момента договорите за членство в кооперация не подлежат на вписване, а би трябвало и те да се вписват, защото често не знаеш земя с какви договори купуваш. По същество договорът за членство в кооперацията е скрит аренден договор и трябва да бъде вписван, смята Иванов.
Още от семинара:
БАСЗЗ: Държавата има информация, но не ни казва кой незаконно обработва земя
Свързани компании:
преди 13 години Браво г-н Иванов,напред ,нагоре и успех! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Лектора е прав, това е тъжната реалност.Пълни права за арендаторите и никакви за собствениците?! ;( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Конституция на Република България..................................................Чл. 17. (1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.(2) Собствеността е частна и публична.(3) Частната собственост е неприкосновена............Това въобще за някои нещо значи ли?Имотните отношения са такъв батак, че акциите са цвете в сравнение с тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години вижте ЗАКОН за арендата в земеделието.3 години стават, защото може да предизвести не две години преди текущата ( с текущата стават три години) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Добре де, кой закон урежда тези арендни договори - защо да не може да се прекрати по бързо, а не след 3 год., ако това е договорено.Такава договореност влиза ли в противоречие със закон и в кой ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар