Министърът на труда и социалната политика призна, че е помолил синдикатите да успокоят страстите, да направят равносметка на това как през тази година бяха защитени интересите на работниците и служителите, и да се опитат да не бъдат толкова крайни, пише Dnes.bg.
„Доказахме, че през тази една година последователно и ясно търсим решението на това какъв да бъде пенсионният модел през следващите 20 години, как да използваме целия инструментариум - по-висока заетост, по-високи доходи", изтъкна Тотю Младенов пред Дарик радио.
„И вчера обсъдихме в тристранния съвет някои моменти по промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО)", заяви Младенов. „Социалният диалог трябва да търси баланса между държавата, бизнеса и хората на труда", посочи още той.
„Синдикатите е редно да направят компромис, за да не се окаже накрая, че и тези неща, които са постигнали като стъпки, няма да могат да се възползват от тях", категоричен бе Младенов.
„Не може само един да диктува социалния диалог. Изострените отношения между работодателите и синдикатите мисля, че успяхме да ги пресечем. Разумът трябва да надделее, защото има много по-важни неща, например, че осми месец поред безработицата пада, в момента тя е 8,99%", каза Младенов.
Младенов категорично заяви, че „има един момент, в който държавата е длъжна да предприеме съответните действия". Министърът не скри, че пенсионната система е много сложна система с натрупани проблеми.
Той изрази и надежда, че в понеделник и вторник преговорите между управляващите и синдикатите ще стигнат до определени компромиси, за да може в сряда Министерският съвет да приеме промените в КСО и още в четвъртък те да бъдат внесени за разглеждане в Народното събрание.
Всичко за дискусиите около пенсионната реформа може да намерите тук.
преди 14 години 3 - държавата е длъжна да предприеме действията, които са очевидни за спасяване на социално-пенсионната система:1. Ушеви и чиновници да започнат да плащат осигуровки.2. Държавата да престане да храни мързеливите и крадливи *** с парите, които хората си отделят за бъдеща пенсия. Щом *** отказват да работят, да измират от глад. Факт ече толерастията ни към това дивашко племе ни струва около 3 милиарда годишно - помощи, пропуснати ползи (ако работеха и плащаха данъци и осигуровки) и нанасяни щети.3. Изхвърляне от системата и безмилостно санкции за всички фалшиви инвалиди - да връщат незаконно взетите помощи в срок от 6 месеца - ако не - принудителен труд, докато ги изработят.4. Демонополизиране на осигурителната система и премахване на елементът задължителност - за разлика от предните три стъпки, тази трябва да бъде извършена постепенно.Алтернативата е да продължим да игнорираме проблемите или да ги търсим там, където не са, докато цялата осигурителна система не се срине. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години "Младенов категорично заяви, че има един момент, в който държавата е длъжна да предприеме съответните действия""Какви действия? Национализация и погазване на конституцията ли? Ами че това са симптоми за разпад.А точно хора от ГЕРБ-правителството да са категорични в нещо е най-малкото смешно и най-вече жалко :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Компромисът беше постигнат-2015г. Но сега докато не си замине протежето на фонда-Дянков, компромис по-вече НЯМА да има !!! Нали от компромиси с работодателите сваляхте осигуровките от 32% на 16% и така декапитализирахте пенсионния фонд. И незнам за какво решение си търсил цяло лято Тотьо, но до сега нищо свястно и работещо не си намерил и за това сега пак се опитваш да ЛЪГОТИШ *** калпав... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И всички живеещи в България са щастливи, богати и...слънцето не изгрява преди да разбере дали финансовия министър му разрешава и т.н. и т.н. !!! Колко луд трябва да е човек и къде трябва да живее за да повярва на ВСИЧКИ тея ЛЪЖИ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар