Банките в България, Румъния и Унгария са най-уязвими в Източна Европа към повторна криза, тъй като делът на лошите кредити в портфейлите им остава висок, а слабият икономически растеж ограничава кредитирането.
“Банките не се справят много добре, особено по отношение на качеството на банковите активи, в Румъния, в известна степен в Унгария и в по-малка степен в България”, е посочил Майкъл Стайнбарт, старши директор във Fitch в Лондон, в интервю, цитирано от Bloomberg.
По думите му румънската, унгарската и българската банкова система показват слабости и заради макроикономическите диспропорции.
Според Стайнбарт банките в Румъния и България са изложени и на риска от разпростиране на дълговата криза в Гърция, а тези в Унгария са с по-малки печалби заради временния данък, наложен върху сектора.
От Fitch са определили негативна перспектива пред рейтинга на 15 от 44 банки в региона, за които агенцията определя рейтинг. Шест от тях са България, а четири – в Полша.
Делът на лошите кредити в България е бил 12,6 на сто към юни, което е близо два пъти повече от година по-рано, посочва Bloomberg, позовавайки се на данни на БНБ. В Унгария делът им е бил 7,5 на сто към юни,а в Румъния – 11,3 на сто към август.
Стайнбарт прогнозира, че делът на лошите кредити в трите страни ще остане висок през тази година.
По думите му Унгария, България и Румъния имат да научат още уроци от кризата, като необходимостта от намаляване на кредитирането в чужда валута. Според него бързият кредитен растеж от преди кризата е малко вероятно да бъде повторен в краткосрочен план.
преди 14 години Фич не ги разбират хич отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Аргументите на този "юнак" са абсолютно несъстоятелни и за България тази перспектива абсолютно не е вярна. Българските банки успяват да компенсират увеличения процент на лоши кредити с приходи от други източници и реализират прилични печалби. Въпреки че според мен тези други приходи стават заради увеличаване тежестта на техните клиенти, но това е друга тема.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Как пък решиха, че точно в България са нестабилни? Точно тук единствените проспериращи от кризата са банките, нестига че печалбата им от началото на кризата не е преставала да расте, както и спестяванията на населението по депозити, а ще ги определят като нестабилни. Това са пълни глупости. Крайно време е да се престане да се обръща внимание на такива спекуланти като рейтинговите агенции!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години а уж нашите банки били едни от най-стабилните в европа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар