По същество се извършва национализация на средства, внасяни от работодателите в полза на работниците по техни индивидуални партиди, се казва в становище на Българска стопанска камара по повод национализацията на професионалните пенсионни фондове.
"Вноските, които се правят в професионалните фондове, са за сметка на работодателите, в полза на техните работници. Провеждането на сериозна промяна във философията и принципите на пенсионното осигуряване за тези работници, без предварително обсъждане с работодателите, е нарушение на трудовото законодателство. Подобен подход увеличава възможностите за разширяване на сивия сектор", смятата от камарата.
Не трябва да се вземат прибързани решения, които могат да доведат до сериозно негативно отношение към изградения модел и към доверието към пенсионната система.
"Извършва се престъпление срещу личната собственост на осигурените лица. Съгласно Кодекса за социално осигуряване (КСО), на всеки един от работещите първа и втора категория труд е разкрита лична партида от натрупаните средства в професионалните фондове. Вноските в професионалните фондове са лични и те могат да се наследяват от роднините на работниците. Прехвърлянето в солидарен фонд означава работещите първа и втора категория и техните наследници да загубят правата върху тях и да се въведе отново забравеният социалистически принцип на уравниловката. Това може да се сравни с посегателство върху частната собственост, гарантирана от Конституцията", споделят мнението си от БСК.
"Прехвърлянето на активите на професионалните фондове към НОИ представлява безпрецедентна намеса на правителството във финансовата система, с последствия, които пряко ще повлияят върху стабилността на небанковия и банковия сектор. Подобни действия са прокризисни. Трансферът на акции, ценни книжа, недвижимости и други дългосрочни финансови инструменти от фондовете към НОИ ще създаде сериозни финансови проблеми, които пряко ще влияят на размера на активите на фондовете.
Подобен акт ще доведе до сътресения на капиталовия пазар, ще се загуби доверието на нашите и чуждестранните инвеститори. Очаква се и допълнително напрежение в банковата система, тъй като 22 на сто от активите (около 100 млн.лв.) са инвестирани в банкови депозити. Има сериозна опасност пенсионните дружества да прехвърлят „болните” си и неефективни портфейли в професионалните фондове, коите след евентуалната реформа те няма да управляват, респективно - няма да отговарят за тях.", заявяват от БСК по повод ефекта за инвеститорите.
"Основната цел на дискусията по пенсионната реформа беше да се укрепи разклатеното доверие на работодатели и работници към нейната стабилност и дългосрочност, да стане привлекателна и сигурна. Отново с прибързани решения се губи доверието", заключват от БСК.
"Нашата принципна позиция е, че е необходимо да се разработи дългосрочна програма за решаване на проблемите, свързани с ранното пенсиониране, на основата на практиката на страните от ЕС. С тази програма следва в дългосрочен план постепенно да се разрешат проблемите по категоризацията на персонала и последствията от тази практика. Категоризацията на персонала и свързаното с това ранно пенсиониране не се прилага в ЕС. Решаването на проблема с професионалните пенсионни фондове следва да бъде част от тази програма", е позицията на Стопанската камара.
По данни на КФН в тези фондове към 30 юни 2010 г. са натрупани активи в размер на 465,2 млн. лв. В тези активи е включена натрупана доходност от 27,2 млн. лв., получена от инвестиране на средствата на професионалните пенсионни фондове.
Осигурените лица в професионалните пенсионни фондове са 232 187 души. Годишно във фондовете се превеждат средства в размер на 76,3 млн. лв. Средно на месец по партидата на едно лице постъпват 68-70 лв. Средният размер на натрупаните средства по партидите е 2006 лв., като за жените е 1677 лв., а за мъжете - 2055 лв.