Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов заяви днес, че едновременното повишаване на цената на хляба в София и в Пловдив е "малко странно", съобщава БТА.
Цените на хляба ги определя пазарът и би било жалко, ако има някакво споразумение между производителите на хляб, добави министърът.
Той съобщи, че към момента контролът на хляба и на хлебните изделия не се осъществява от служби на Министерството на земеделието и храните.
Мирослав Найденов добави, че МЗХ сега няма отношение към "сивия" сектор в хлебопроизводството, докато не започне да работи от 1 януари 2011 г. Агенцията по безопасност на храните.
Председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите Георги Попов посочи, че в момента цената на хляба у нас зависи от повишението на цените на брашното, което струвало между 60 и 65 стотинки на килограм. Той добави, че по чисто пазарна логика "масовият" хляб би трябвало да струва от 1.30-1.40 лева за килограм.
Към момента цената на хляба достигна 1.20 лева за килограм, допълни Попов.
Според него за повишението на цената на хляба в един и същи ден са отговорни търговските вериги, защото те решавали кога това да стане. От цяла Европа, в България се яде най-евтин хляб, смята Георги Попов.
преди 14 години Цените на хляба в България наистина се определят на "пазарен" принцип. От една страна цените се вдигат от картела на хлебарите, а от друга се свалят от дъмпинга на сивия сектор. Странна регулация, от която обаче печелят и черноборсаджиите, и тези, на които "пускат", и крайният клиент. Иначе хлябът веднага ще скочи на 1,50. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Какво му е странното бе. Нали цената на пшеница-брашно важи и за софия и за пловдив и за каспичан...Пшеницата е с 50-60% по-скъпа от мин. година, как хляба да не поскъпне? Ти ли ще доплащаш разликата да се продава под себестойност??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар