След като български археолози и свещеници обявиха, че са открили мощите на Йоан Кръстител - последният от старозаветните пророци, българското правителство не закъсня да потърси в реликвата спасение за закъсалата икономика на страната, пише Wall Street Journal.
Останките, включващи част от череп и зъб, са открити миналия месец при разкопки на манастир от четвърти век на остров Свети Иван близо до Созопол. Те са били погребани до малка урна, гравирана с името на пророка и неговата рождена дата.
Българското правителство се надява, че реликвата ще даде тласък на туризма с привличането на поклонници от съседните православни страни, коментира изданието.
В очакване на вълната от пилигрими, за инфраструктурни проекти вече са отделени десетки милиони долари, а справочниците за туристи се преиздават с включена информация за откритието.
„Не съм религиозен, но тези реликви ни вкарват в първа дивизия“, казва българският финансов министър Симеон Дянков, цитиран от WSJ. „Потенциалната печалба за страната е повече от ясна“, допълва той.
„Фрагментите изглеждат автентични“, но едва ли ще се превърнат в религиозен хит от мащабите на Плащеницата от Торино, с която се твърди, че е бил погребан Христос, коментира Майкъл Хесеман, историк и експерт по религия, който помага на Ватикана при оценяването на реликви.
В официално изявление Католическата църква подчерта, че е необходимо обстойно разследване, за да се докаже автентичността на откритието. Папската комисия по свещена археология обяви, че е необходимо костите да бъдат подложени на тестове, както и да се вземат под внимание други фактори, преди тя да може да се произнесе по въпроса.
Икономическо чудо определено би се отразило добре на България, пише WSJ. БВП на страната се понижи с 5% през миналата година и с още 3,6% през първото тримесечие на 2010 г. Производството се забавя, а безработицата расте.
За да подпомогне възстановяването на страната от рецесията, правителството се опитва да развива туризма и реликвата определено се вписва добре в този план. Дянков иска да удвои правителствените субсидии за религиозен туризъм, така че да „започнем да печелим от историята си“.
По данни на Световната туристическа организация годишно обектите с религиозно значение по света се посещават от 330 млн. вярващи.