IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК: Правителството се бори с престъпността, съдът не е достатъчно активен

Основното послание в доклада за България е, че e отбелязан напредък и че, особено когато става дума за МВР, сътрудничеството е значително по-добро

20:03 | 19.07.10 г.
Автор - снимка
Създател
ЕК: Правителството се бори с престъпността, съдът не е достатъчно активен

Европейската комисия (ЕК) ще отчете продължаващата политическа воля на българските власти за борба с организираната престъпност и корупцията, както и по-доброто сътрудничество с тях, особено с МВР.

От съдебната система у нас обаче се очаква повече активност.

Това се очаква да бъдат част от основните моменти в доклада на Еврокомисията, който ще бъде огласен на 20 юли.

Основното послание в доклада за България е, че има усещане за добро темпо, че има отбелязан напредък и че, особено когато става дума за Министерството на вътрешните работи, сътрудничеството е значително по-добро, посочва източник от Европейската комисия, цитиран от БНР.

Очаква се България да получи признание за политическата воля за борба с корупцията и организираната престъпност, за направените подобрения в Наказателнопроцесуалния кодекс, както и за одобрената преди по-малко от месец стратегия за съдебната реформа.

Многобройните полицейски операции с кодови наименования няма да бъдат изброявани.

ЕК ще посочи обаче случаи на лица, осъдени за сериозни престъпления, които са на свобода.

Конкретно се визира делото срещу близкия до БСП бизнесмен Марио Николов, който беше осъден веднъж на 10, а след това на 12 години затвор за пране на пари и източване на 7,5 млн. евро от САПАРД. И двете присъди са на първа инстанция и не са влезли в сила.

Докладът ще препоръча подобряване на професионалната практика в полицията, прокуратурата и съда. За съдебната система ще бъде записано, че трябва да поема повече инициатива и повече отговорност.

Друга препоръка ще бъде за укрепване на смесените екипи на МВР, ДАНС и прокуратурата.

Брюксел е поискал от България и по-добре обучени полицаи и магистрати, създаване на агенция, която да контролира изготвянето на медицински експертизи за съдебни дела, повече присъди и повече активност при обществените поръчки с цел избягване на конфликти на интереси.

Докладът за България е може би най-позитивният от години насам, подчерта източникът от Европейската комисия и допълни, че констатациите и оценките за нашата страна са значително по-добри от тези за Румъния.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още