От 2015 г. на България може да се наложи да внася електроенергия, т.е. от износител да се превърне във вносител, ако дотогава не е построена АЕЦ Белене, каза изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Иван Йотов на енергийна конференция в София.
Той подкрепи тезата си с направените от ЕСО разчети. Според тях в следващите пет години предстои да излязат от експлоатация поради изчерпване на капацитета им на работа мощности общо от 2175 мегавата, а именно: ТЕЦ Варна, ТЕЦ Марица 3, ТЕЦ Русе-блок 4, „Брикел“.
Предвидените дотогава да се изградят нови мощности са: ТЕЦ AES Гълъбово, ТЕЦ Свилоза, ВЕЦ Цанков камък. Предстои и повишаване на мощностите чрез модернизация на ТЕЦ Марица Изток 2 и ТЕЦ Видахим. Като цяло новите мощности за периода ще бъдат от 1104 мегавата.
Недостигът би бил от 1071 мегавата мощности, ако в електроенергийната система дотогава не са включени двата 1000-мегаватови блока на АЕЦ Белене, а също и каксадата „Горна Арда“, чието строителство реално още не е започнало.
Йотов посочи още, че се подготвя 10-годишен план за развитие на мрежата в два варианта – при минимално и максимално потребление на електроенергия, като към 2020 г. разликата при двата варианта на потребеление достига 6000 мегавата годишно. Прогнозите за потреблението от своя страна се основават на размера на брутния вътрешен продукт (БВП), на броя на населението, на развитието на енергийната ефективност и др.
ЕСО управлява, експлоатира и поддържа електроенергийната мрежа на страната.
преди 14 години ННай -вероятно по това време най-ревностните критици на АЕЦ ще са си получили своите "30 сребърника " и ще живеят в някой луксозен курорт!А ние ще духаме супата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар