"Увеличението на цената на електроенергията в страната от 1 юли ще бъде с до 2-3%, а може и да клони към нула", каза в сряда пред депутатите от парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
По искане на депутатите той представи мотивите на комисията за вдигане от 1 юли на цените на тока, природния газ и парното.
Окончателното си решение за цените на тока - като има предвид и предложенията на трите ЕРП-та (ЧЕЗ, ЕВН, Е.ОН), комисията ще вземе до края на юни. Преди това ще бъде проведено и обществено обсъждане.
Трите електроразпределителни предприятия (ЕРП), снабдяващи с електроенергия потребителите в страната, са извършили нарушения, сочат първите данни от провеждания от ДКЕВР регулаторен одит, каза пред депутатите Семерджиев, допълвайки, че по-конкретни данни ще се знаят другата седмица.
Шефът на ДКЕВР посочи обаче, че „голяма, дори огромна част“ от дейностите на ЕРП-та се извършват от външни фирми, чрез способа на т.нар. „изнесени дейности“, а тези разходи по закон не се регулират от ДКЕВР. Освен това въпросните фирми, извършващи аутсорсваните дейности, не са избирани чрез конкурс по Закона за обществените поръчки (ЗОП), а от компаниите майки (с централни офиси в Чехия, Австрия, Германия).
Има разлика между прогнозни и реални приходи на ЕРП-та, подчерта Семерджиев, в посока, че приходите и печалбите им за миналата година са по-високи от прогнозираното. Това ЕРП-та обясняват с по-ефективна работа, допълни Семерджиев. В същото време спиранията на тока и авариите в България са много по-високи от средните в Европа.
ЕРП не са изпълнили изискването, включено в лицензионния им договор, да работят с привлечен капитал, като постепенно го увеличават, така че като цяло той сега да е достигнал 50%, заяви шефът на ДКЕВР. На въпрос на Investor.bg той уточни, че ЕРП-та би трябвало вече да инвестират изцяло привлечен капитал, който е и „по-евтин“.
При проверката досега се е оказало, че при ЕВН България делът на привлечения капитал е около 20%, докато при ЧЕЗ и Е.ОН – само 2%. Затова ЕРП-та ще бъдат наказани с глоби, след като се прецени ефектът от нарушението, заяви Семерджиев.
Той коментира още, че трите ЕРП-та имат заложен според лиценза си и приватизационния договор много висока възвръщаемост върху собствения капитал – 12%, „каквато няма никъде в Европа“, което „след анализ ще бъде променено“. Тази висока възвръщаемост повишава допълнително и приходите и печалбите.
преди 14 години Питам се от къде го извадиха този брадат -Защо Цветанов не се заеме с него и да провери -Колко комисиони взема -В Белене му е мястото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години При приходи от продажба на ток за 2008 г. на ЧЕЗ електро България АД как мислите, че ще падне тока, ами 20-те процента ДДС за дъжавата, при тази дупка в приходите и газта и горивата и токът няма да паднат! А че ЕРП-тата се източват с разходи за външни услуги за милиони за консултантски, щридически и всякакъв вид услуги, няма никакъв спор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години нали скоро казаха че последните увеличения на тока били изкуствени и надути и трябвало да се намали цената?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар