Райфайзенбанк (България), българското поделение на австрийската банкова група Raiffeisen Bank International, ревизира прогнозата си за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за тази година. Промяната е нагоре – от 2,5% на 3,0%.
"За увеличението ще допринесат не само потреблението на домакинствата, но и брутното образуване на основен капитал, стимулирани от по-ниските лихви по депозити и кредити", коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев, цитиран от прессъобщение на банката.
Ръстът през второто тримесечие на 2016 г. беше 2,9% в реално изражение, движен основно от вътрешното търсене.То допринесе с 2,5 пр.п. за динамиката на БВП през второто тримесечие, а външното - с 0,4 пр.п., пише в месечния икономически обзор на Райфайзенбанк (България).
От страна на вътрешното търсене положителен принос реализираха както брутното капиталообразуване (с 1,4 пр.п.), така и крайното потребление (1,1 пр.п.), се посочва в анализа на база данни, налични към края на септември.
По компоненти на БВП бруто капиталообразуването се увеличава с 6,6%, а крайното потребление с 1,3%.
От своя страна, износът нараства с 5,1% в реално изражение, а вносът - с 4,5%, което е под нивата на прираст и на експорта, и на импорта от второто тримесечие на 2015 г.
„През следващите тримесечия потреблението ще продължи да нараства, движено от ниските лихви по депозитите и кредитите. Брутното образуване на основен капитал най-вероятно също ще отбележи ръст, подкрепено от ниските лихви, макар и под потенциала си, поради слабо усвояване на еврофондове“, смята Калчев.
От страна на предлагането и през второто тримесечие най-солиден принос за растежа на БВП е имал секторът на услугите (2,3 пр.п.), докато индустрията и селското стопанство бяха неутрални (0,0 пр.п.).
„Очаквано в сектора на услугите водещ принос имаха търговията и ремонтът на автомобили, хотелиерството и ресторантьорството, както и операциите с недвижими имоти, което отразява случилото се в този сектор през второто тримесечие – по-активни покупки на автомобили и недвижими имоти, поради ниските лихви по депозитите, ипотечните и потребителските кредити, на фона на нарастващо заплащане“, посочи Калчев.
След инфлация от 1,0% през юли през август се наблюдава нулева инфлация, като очакванията са и през идните месеци тя да бъде ниска, пише в анализа.
Към юли 2016 г. държавният бюджет натрупа рекорден излишък от 3,3 млрд. лв., като за същия период на 2015 г. той беше 789,4 млн. лв. Приходите и помощите, събрани от държавата за първите седем месеца на годината, възлязоха на 20,5 млрд. лв. (8,0% ръст на годишна база), а общите разходи (в т.ч. вноската в бюджета на ЕС) - на 17,3 млрд. лв. (5,3% спад).
Преките чуждестранни инвестиции в страната са в размер на 74,5 млн. евро за юли 2016 г., като намаляват със 130,7 млн. евро на годишна база.
За периода януари-юли те достигат 987,3 млн. евро, а пряк инвеститор номер едно в България е Нидерландия с 199,1 млн. евро, следвана от Люксембург - със 145,1 млн. евро и Великобритания - със 128,1 млн. евро.
преди 8 години Кво приказваш ти. Ние вече сме в орбита около Марс. Толкова далеч сме стигнали.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години момчета стягайте коланите излитаме в космоса! отговор Сигнализирай за неуместен коментар