IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НДСВ – точно в центъра и „удобна“ за всички

Икономическите приоритети на жълтите се припокриват и с левия, и с десния модел на управление, което ги прави естествен партньор за управление

11:36 | 10.06.09 г.
Автор - снимка
Създател
НДСВ – точно в центъра и „удобна“ за всички

Икономическата програма на Национално движение за стабилност и възход (НДСВ) показва един от най-цялостните подходи от всички представени до момента платформи на водещите политически сили. Платформата на НДСВ съдържа може би най-голям пакет от икономически мерки в сравнение с останалите партии.

Икономическият екип на жълтите поставя в центъра на своята политика запазването на валутния борд и незабавното преминаване към валутния механизъм ERM2, който е известен като „чакалнята пред еврото“. Вижданията на икономическия екип на партията са, че еврото трябва и може да бъде въведено в България до 2013 година и то при сегашния си обменен курс.

Правят впечатление и предложенията на партията за приоритетното развитие на капиталовия пазар чрез приватизация на борсата и значително намаляване на бюрокрацията в публичния финансов надзор. Такъв подход несъмнено би довел до повишаване на интереса към публичност от страна на компаниите и би могъл да окаже позитивно влияние върху пазара.

Възгледите относно капиталовия пазар приближават платформата на НДСВ до тази на Синята коалиция. Жълтите искат смъкване на половина на данъка върху дивидентите – до около 2-3 на сто, докато сините искат тоталното му премахване. Като приоритет НДСВ посочва и запазване на нулевия данък върху капиталовите печалби и доходите от лихви.

Друга допирна точка между НДСВ и сините е желанието за намаляване на преразпределителната тежест на държавния бюджет до 35-36 на сто.

Една от допирните точки на НДСВ и ГЕРБ е предложението за понижаване на осигурителната тежест с 5%, което показва дясната посока в политиката на жълтите. Като десни могат да се определят и предложенията за намаляване на данъка върху доходите на едноличните търговци от 15 на 10 на сто, както и запазване на плоския данък и данъка печалба при ниво от 10 на сто.

Това, което поставя НДСВ в левия спектър на политическото пространство, е желанието на партията държавата да гарантира минимални социални стандарти. От партията предлагат майчинството да се изплаща на база 100% от трудовия доход, както и да се предприемат насърчителни мерки за младите семейства.

Типично либерален икономически приоритет пък е засилването на ролята на публично-частните партньорства. Партията предвижда да се постави акцент върху концесионирането и приватизацията, с което да намалее ролята на държавата в икономиката. Една от основните цели пък е реформиране на целия публичен сектор и значително свиване на администрацията.

Според жълтите това свиване трябва да доведе до повишаване на капацитета, най-вече чрез въвеждането на обслужване на едно гише и реалното функциониране на електронното правителство.

Някои от по-интересните и нетрадиционни мерки, залегнали в програмата на НДСВ, са свързани с намаляването на корупцията и повишаването на прозрачността. Такива са например предложението за пълна публичност на имотното състояние на митничарите, данъчните служители и митничарите, въвеждането на електронен регистър на публичните поръчки.

Интересно е и предложението за въвеждане на данък върху необработваемата земеделска земя. Неговата роля е да стимулира онези, които не се занимават с обработването на своите имоти, да ги продадат или отдадат под аренда на желаещите да се занимават със селскостопанска дейност.

Като цяло предложенията на жълтите показват либерален икономически модел, което поставя партията в средата на политическия спектър. Предложенията и приоритетите на НДСВ поставят партията в самия център на политическия спектър, което отваря врати за завои както в лява, така и в дясна посока. Това означава, че е силно вероятно партията да остане в управлението на страната и през следващия мандат, особено при разпределение на депутатските места, налагащ по-широка правителствена коалиция.

Още за икономическите програми на партиите:

Икономическите виждания на ГЕРБ – вдясно, но не съвсем

Очаквайте представяне на основните точки в икономически програми и на останалите участници в предстоящите избори

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:36 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още