Ако парламентарните избори се провеждаха днес, за ГЕРБ биха гласували 26,2% от гласоподавателите, за БСП – 16,9%, за ДПС – 7,4%, Атака – 6,9%. Това сочат данните от проучване, проведено от социологическа агенция MBMD в периода 22-25 януари. Според изследването само посочените четири партии биха влезли в парламента.
Спрямо изследването на MBMD за електоралните нагласи към началото на декември 2008 г. делът на гласовете, които би събрал ГЕРБ, нараства с 5 процентни пункта, ръстът при БСП е с 1 п.п., а при ДПС се наблюдава спад с 2,6 п.п.
При представянето на проучването пред журналисти изпълнителният директор на агенцията Мирослава Радева подчерта, че информацията за нагласите на избирателите важат към момента и не трябва да се правят изводи за резултатите от самите избори през лятото, които може да са съвсем различни.
Коментирайки намерението на ГЕРБ да направи коалиция с ДСБ и изказването на Бойко Борисов за лошия човешки материал, Радева посочи, че е възможно доверието както към Борисов, така и към партията като цяло да спаднат.
Според наскоро обявено друго проучване - на Галъп - ако изборите бяха сега, гласовете биха се разпределили по следния начин: 24,1 на сто за ГЕРБ, 20,3 на сто - за БСП, 7,9 на сто за ДПС, 6,2 на сто за Атака.
На въпрос нa MBMD „Бихте ли гласували, ако днес се провеждат парламентарни избори?“ само 45% са отговорили, че със сигурност ще гласуват, 15% биха гласували, но не са решили за кого, а 14% не зная дали ще гласуват.
От участвалите в изследването, които са заявили, че със сигурност биха гласували, за ГЕРБ вота си биха дали 33,3%, за БСП – 23,3%, за ДПС – 12,2%, за Атака – 5,4%.
Нагласа за предсрочни избори имат 29% от запитаните, като по думите на Радева преди няколко месеца тази нагласа е била по-висока, но сега е спаднала, тъй като така или иначе изборите наближават.
Относно рейтинга на политиците традиционно с най-висок рейтинг са Бойко Борисов и Георги Първанов. От две години насам те често се сменят на лидерската позиция за най-харесван политик. Към момента одобрението за Борисов е 45,2%, а за Първанов – 42,4%.
Що се отнася до министрите в кабинета, с най-високо доверие се ползва министърът на културата Стефан Данаилов (37,8%), следван от министъра на образованието Даниел Вълчев (30,7%) и вицепремиерите Ивайло Калфин (25,6%) и Меглена Плугчиева (25,3%).
Сред държавните институции най-високо е одобрението за армията (39,3%), следват я президентството (34,8%), полицията (33%) и правителството (18,7%). Най-нисък е рейтингът на Народното събрание – 13%.
Общо 51% от запитаните смятат, че икономическото положение в страната ще се влоши, 32% - че ще остане същото, а 14% очакват подобрение.