IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК удължи с 2 години преходния период за над 83 хил. производители на мляко

До момента само 3000 български ферми отговарят на европейските изисквания

14:39 | 08.09.09 г.
Автор - снимка
Създател
ЕК удължи с 2 години преходния период за над 83 хил. производители на мляко

ЕК удължи с 24 месеца преходния период, в който нашите производители на млечни продукти трябва да въведат европейските стандарти за добив на сурово мляко.

Мярката засяга над 83 хил. ферми, се посочва в съобщението на земеделското министерство.

България поиска официално в края на август отлагане с две години на въвеждането на европейските стандарти, което трябваше да стане до 1 януари 2010 г. Някои български млекопроизводители, особено по-малки, обаче още не са готови.

Министър Мирослав Найденов заяви, че ще поиска техническа помощ от ЕС по отношение на обучението на фермерите и разясняване на хигиенните изисквания, които трябва да прилагат. До момента само 3000 български ферми отговарят на европейските изисквания.

След изтичането на преходния период, за да предават млякото си за преработка в млекопреработвателните предприятия, фермите ще трябва да са покрили изискванията за сградов фонд и оборудване, хигиена на персонала, здравен статус на животните и хигиена на добива на млякото, които да осигурят необходимото според европейските норми качество на добиваното мляко.

Европейската комисия наблюдава състоянието на пазара на мляко и във връзка със задълбочаващата се криза въведе през 2009 г. отново някои от пазарните мерки за подкрепа – частно складиране на масло, интервенционни търгове за обезмаслено мляко на прах и масло, експортни възстановявания за някои млечни продукти и подпомагане по схемата „училищно мляко”.

България до момента не е участвала в по-голямата част от пазарните мерки в млечния сектор поради липса на кандидати. Единствената мярка, която се прилага успешно от 2008 г., е схемата за подкрепа „училищно мляко”.

Допълнителен фактор, усложняващ ситуацията в България, е, че голяма част от животновъдните стопанства не разполагат със собствена земя или имат съвсем малко и при тях ефектът от директните плащания на единица площ е почти нищожен. Интервенционното изкупуване на масло и обезмаслено мляко на прах, както и частното складиране на масло са мерки, които не намират конкретно приложение в България. Това налага да бъдат потърсени и предприети ефективни действия за овладяване на кризата в сектора както в краткосрочен, така и в средносрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 30.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още