IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Областните служби с по-големи правомощия при работа по оперативни програми

Новото ръководство на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) е поело ангажимент за децентрализация до областно ниво на оперативните дейности

14:30 | 13.08.09 г.
Автор - снимка
Създател
Областните служби с по-големи правомощия при работа по оперативни програми

Новото ръководство на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) е поело ангажимент за децентрализация до областно ниво на оперативните дейности, съобщи днес по време на среща със зърнопроизводители от Добрич заместник-министърът Цветан Димитров.

На срещата зърнопроизводителите са поставили въпроси по прилагането на Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., става ясно от съобщение на МЗХ. Според представители на бранша е необходимо да бъдат дадени повече правомощия на службите на областно ниво, така че да бъдат скъсени процедурите по окомплектоването, придвижването и разглеждането на документацията при кандидатстване по програмата.

За субсидиите за обработваеми площи зърнопроизводителите препоръчаха да се изплащат едновременно или, ако няма достатъчно средства, да се изплащат реципрочно и поетапно.

„Активно се работи по управленската програма на правителството в сектор „Земеделие”, заяви министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов по време на срещата. По думите му новата стратегия на МЗХ ще включва и по-активно представителство в Брюксел с цел българските производители да се възползват пълноценно от възможностите на общата селскостопанска политика (ОСП).

Въпросът за по-стриктен контрол на процедурите при предоставяне за обработка на земеделски земи от Държавния поземлен фонд (ДПФ) бе сред основните забележки на зърнопроизводителите. Те отправиха препоръка това да става в точно определен времеви интервал, съобразен с технологичното време преди сеитба, така че да няма ситуации, при които обработена и засята от един стопанин земя да бъде ожъната от друг.

Представителите на бранша посочиха и необходимостта от по-стриктно регламентиране на условията за участие в тръжните процедури, които да се обвържат с надеждни гаранции за реалното обработване на земята, така че да не се допуска да остават необработвани през годината плодородни земи от този фонд поради отказ на некоректни участници, спечелили тръжните процедури.

Друг наболял проблем, който производителите припомниха на министъра и двамата му заместници, е за прилежащата земя към стопанските дворове. Процедурата по закупуването на земята е тежка и тромава и това спира развитието на всякаква дейност по тези обекти.

Липсата на резервни части за обновяване на машинния парк посочиха като друга пречка в работата си зърнопроизводителите.

Найденов съобщи, че шефът на Главна дирекция „Земеделие” в МЗХ Драгни Драгнев, който беше преместен от министъра като шеф на Областна дирекция „Земеделие и гори” в Добрич, е освободен и от поста си там. Днес Найденов освободи от длъжност още Митко Петев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) и Марин Димитров, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:37 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още