IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стартира програмата за развитие на лозаро-винарския сектор

Сроковете за представяне на проектите са до 10 юли за съответната година, а минималната площ на лозарското стопанство е поне 1 декар

17:14 | 23.02.09 г.
Автор - снимка
Създател
Стартира програмата за развитие на лозаро-винарския сектор

От днес стартира Националната програма за развитие на лозаро-винарския сектор 2009-2013 г., като бюджетът на програмата е 112 млн. евро, обявиха вицепремиерът Меглена Плугчиева и министърът на земеделието Валери Цветанов, цитирани от земеделското министерство.

Сроковете за представяне на проектите по програмата са до 10 юли за съответната година, а задължително условие е минималната площ на лозарското стопанство да е поне 1 декар.

Първата мярка по Националната програма - „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”, има за цел да повиши конкурентоспособността чрез замяната на по-нискокачествени винени сортове лозя с по-конкурентни винени сортове и да се въведат нови по-съвременни техники на управление на лозята. Финансовият ресурс по мярката е 91 млн. евро.

От 2007 г. досега по тази мярка е договорен финансов ресурс от 20 млн. евро. Така заедно с бъдещите плащания по „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”, по мярката се предвижда да бъде усвоен финансов ресурс от общо 111 млн. евро.

Мярка „Промоция в трети страни” има за цел да повиши потребителския интерес към българските качествени регионални и трапезни вина с означение за сорт и реколта и да се насърчи търговията на пазарите на трети страни. Бюджетът по мярката е 11 млн. евро.

По мярката се подпомага популяризиране и реклама, участия в международни събития, панаири и специализирани изложби, както и в съвместни промоционални кампании с други страни винопроизводители.

Третата мярка - „Застраховане на реколтата” цели да осигури превенция за производителите на грозде срещу настъпване на загуби вследствие на събития, независещи от човешка намеса и срещу които стопаните не биха могли да се защитят независимо от степента на прогнозирането.

Като допустими инвестиции по мярката се определя покриването на застрахователни рискове от природни бедствия. Финансовата помощ е в размер до 80% от сумата на застрахователната полица. Тази дейност се подпомага за първи път и са включени основните рискове като градушка, пожари, наводнения. Финансовият размер на мярката е 10 млн. евро.

Министърът на земеделието е съобщил още, че по линия на директните плащания до момента за кампания 2008 г. са изплатени близо 392 млн. лв. на около 53 хил. земеделски стопани. От тях 228 млн. лв. са изплатени по схемата за единно плащане на площ, а близо 150 млн. лв. - за национални доплащания към тях. Преведени са и над 14 млн. лв. по мерките за необлагодетелствани райони по кампания 2008 г., които са част от директните плащания на площ. Изплащането на средствата ще продължи и през месец март 2009 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още