25 на сто от директните плащания в земеделието ще се получават само и единствено ако има екологични ангажименти. Това коментира зам.-министърът на земеделието Явор Гечев на конференцията "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България" по повод следващия програмен период, предаде БТА.
Досега парите по т. нар. Първи стълб (директните плащания, част от Общата селскостопанска политика – бел. ред.) се даваха по принцип, за да гарантират доходи, но вече няма да е така. 7% от територията на едно стопанство трябва да е с екологични ангажименти, за да могат изобщо да получат директни плащания, каза Гечев.
Отделно тези 25 на сто от средствата ще се предоставят само за изрични ангажименти в областта на екологията, като вече девет мерки са разработени в Първия стълб и те са свързани с почвите, водата, биоразнообразието, защитените територии и т. н. Същото ще продължи като тенденции и във Втория стълб, който реално ще донесе финансирането по тези мерки, посочи Явор Гечев. Истината е, че трябва да се научим да живеем със Зелената сделка, каза той.
Междувременно стана ясно, че Националният документ за подпомагане на земеделците по Първи стълб от Стратегическия план за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) е бил представен от агроминистерството на заседание на Тематичната работна група. Ето и разработените мерки, свързани с Първи стълб:
- подпомагане на земеделските доходи и устойчивост на сектора;
- повишаване на конкурентоспособността и засилване на пазарната ориентация на стопанствата;
- околната среда и климат - еко-схема за увеличаване на органичния въглерод в почвата;
- насърчаване на устойчивото развитие и ефективното управление на природните ресурси, в това число вода, почва въздух, включително намаляване на зависимостта от химикали;
- спирането на загубата на биологично разнообразие;
- подкрепа на млади стопани;
- качествена и питателна храна, хуманно отношение към животните.
Комуникацията с Европейската комисия продължава, уверяват от агроминистерството.