Над 75 млн. лв. във ВиК инфраструктурата през последните 4 години е ивестирало Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). За същия период над 332 млн. лв. са реинвестирани от ВиК операторите. Данните за 2015 - 2018 г. бяха предоставени на народни представители в отговор на въпроси към министър Петя Аврамова, информира МРРБ.
До края на 2020 г. в сектора ще бъдат инвестирани нови 1,3 млрд. лв. през оперативна програма “Околна среда 2014-2020“ за изграждане на пречиствателни станции, за реконструкция на съществуващи, нови водопроводи и съоръжения.
Обектите са над 350 и са определени след регионални прединвестиционни проучвания. „ВиК“ ООД – Русе вече подаде предсрочно първото проектно предложение за еврофинансиране.
Крайният срок за представяне на проекти в Министерството на околната среда и водите е 23 април 2019 г.
По програма „Околна среда 2007 - 2013“ бяха построени 51 пречиствателни станции и над 2500 км ВиК мрежа, припомня министърът.
Според нея за първи път в последните години ВиК отрасълът е изведен до един от основните приоритети, след като в продължение на близо 30 г. преди това в него не са правени инвестиции, освен за аварийни ремонти.
Водопроводните и канализационните мрежи в страната са с дължина над 90 хил. км., като за привеждането им в добро състояние е необходим огромен финансов ресурс. За сравнение, републиканската пътна мрежа е с дължина около 20 хил. км.
В момента секторът се финансира със средства от държавния и общинските бюджети, от европейски оперативни програми, от ПУДООС, от ВиК дружествата, както и заем от Световната банка. Той е в размер на малко над 130 млн. лв. и е насочен за изграждане на два язовира за питейна вода – „Пловдивци“ и „Луда Яна“, както и за рехабилитация на стената на яз. „Студена“.