IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво печели България от евроинтеграцията на Западните Балкани?

Рисковете са предимно икономически, сочи анализ на "Кофас"

16:10 | 06.06.18 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Срещата на върха между Европейския съюз (ЕС) и страните от Западните Балкани, състояла се на 17 май 2018 г. в София, потвърди ангажимента на Съюза за продължаване на разговорите за членство. Това ще противодейства на руското и китайското присъствие в региона, но рисковете от това са предимно икономически според анализ на компанията за кредитното застраховане „Кофас“.

Ползите за България от присъединяването на страните от Западните Балкани ще дойдат предимно от търговска и транспортна гледна точка: засилване на търговските отношения между страните в региона, увеличение на инвестициите там, подобряване на достъпа ни до западните пазари. Това оправдава позицията на страната ни по тези въпроси.

От друга страна, Западните Балкани биха продължили с прогреса и реформите, ако членството им е ясно предвидимо и възможно, противното предполага задълбочаване на разделението и конфронтацията, което като цяло би се отразило негативно на всички страни от региона. Все пак, лидерите на страните от Западните Балкани показват воля да преодолеят натрупаните исторически разногласия помежду си.

Близка търговска и икономическа интеграция

След колапса от войните през 90-те години и финансовата криза през периода 2008-2011 г. страните от Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия) задълбочиха икономическите си връзки с ЕС. Страните от ЕС са най-големият търговски партньор в региона с 83% от износа и 67% от вноса.

Анализът показва, че високият търговски дефицит в региона се дължи на неговата ограничена производствена база със стоки с ниска добавена стойност. Тя се финансира предимно от парични преводи, получени от емигрантите (почти една четвърт от населението живее в чужбина), както и от преки чуждестранни инвестиции, най-вече от Западна Европа. Преводите от емигранти представляват около 10% от БВП за Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Сърбия. Силното използване на еврото в региона показва висока зависимост от икономическия цикъл на еврозоната и от нейната парична политика.

Корупция, безработица и нисък БВП

Процесът по присъединяването към ЕС вероятно ще бъде завършен заради стратегическото географско положение на региона и желанието на ЕС да предотврати евентуални конфликти между съседни страни и да противодейства на влиянието от Русия и Китай. Очаква се това да започне с двамата най-напреднали кандидати - Сърбия и Черна гора, вероятно преди 2025 г. Членството би довело до по-малко допълнителни финансови разходи за Европейския съюз.

Европейската финансова помощ приблизително възлиза на 7 милиарда евро за периода 2014-2020 г. (повечето за административни и институционални реформи) и след като едно членство започне своя прием, се изчислява, че то може да бъде завършено с допълнителни средства от порядъка на около 2% от бюджета на ЕС-28 за 2017 г.

Въпреки това, поради редица сериозни недостатъци в управлението, присъединяването на региона към ЕС ще бъде продължителен процес. Високата корупция в региона поставя Западните Балкани в дъното на класацията на Transparency International 2017 в Европа. Тази ситуация се потвърждава от показателите за управление на Световната банка, които подчертават лошата политическа стабилност в Албания, Македония, Косово и Черна гора и институционалната фрагментация в Босна и Херцеговина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
9
8
7
6
5
4
rate up comment 8 rate down comment 2
Bobby Levahki
преди 6 години
България няма да спечели много от евроинтеграцията на Западните Балкани, но ще ЗАГУБИ МНОГО... България ще загуби цяла Северозападна България - вече ОКОНЧАТЕЛНО... Ще загуби и огромен обем от потенциални инвестиции... Китай започва да инвестира ударно в Гърция и в Сърбия, а сега нашето правителство, ВМЕСТО да развива нашата страна - и то най-бедните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
България печели българофоби + евтини наркотици от шиптърите.По тоя повод у Софето често ще има пукотевица за преразпределение на пазара.......!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 5
Грую Груев
преди 6 години
Уф, това ми отряза поста - егати малоумният сайт!- няма да има магистрала към Видин, платена от парите на ЕС, защото тя става безсмилена- няма да има евтини мръвки от Цариброд или Македония, щото ще им вкарат стандарти и ще ги съсипят- няма да има вече "брача" и целувки от западната ни граница, щото ще навирят пак главите колко са велики шумадийските ***- няма да има кинти по трангранично сътрудничество на предприсъединителните фондове, които все още крепят малките общини по западната граница и т.н.Плюсове няма, освен потупване по главата на БХ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 10
Грую Груев
преди 6 години
България не печели абсолютно нищо от влизането на западните Балкани в ЕС, което, разбира се, няма как да се случи поради милион причини, но приемаме, че стане, та такова влизане би ни донесло само и единствено негативи:- още второкачествени европейци, за които следва да се дават субсидии, иначе ще измрат от глад, т.е. по-малко кинта за нас, а без кинтите от ЕС (точно както стана без кинтите от СССР) сме чао за нула време - за 10 години от 2007 насам България е на нетен плюс от 15 милиарда евро от ЕС! 15 милиарда евро!!!- тотално неглижиране на северозападна България (не че сега много
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още