Центърът за компетентност търси иновативни решения за водата, енергията и отпадъците в кръговата икономика. Проектът за изграждане и развитие на центъра се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Приоритет на проекта е иновационната дейност, основана на върхови постижения в научните изследвания и технологиите, съобщиха от пресцентъра на проекта след първата среща на партньорите в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“.
Планира се контрол на процесите в реално време чрез автоматизирани химични, физични, технологични, микробиологични и молекулярни методи, както и създаване на чисти технологии.
Предвижда се разработване на учебни и квалификационни програми за бакалаври, магистри, докторанти, специализанти от бизнеса и научни институции, както и дейности, свързани с трансфер на технологии, разпространение на резултатите и развитие на технологичното предприемачество.
Общата стойност на проекта е над 23,6 млн. лева, от които близо 20,1 млн. лева европейско и 3,5 млн. лева национално съфинансиране. С парите трябва да да се изгради модерно оборудван и функциониращ Център за компетентност, отговарящ на потребностите на науката, икономиката и образованието в съответните области.
Проектът включва инвестиционна част за изграждане и оборудване на Центъра за компетентност и ремонтни дейности за подобряване на условията на работа в съществуващи лаборатории. Очакваният резултат е модерно оборудван и функциониращ Център за компетентност, който да отговаря на потребностите на науката, икономиката и образованието в съответните области.
Срокът за изпълнение е от 30 март тази година до 31 декември 2023 г.
„Много съм горда с този проект, но в същото време осъзнавам колко е сериозна работата, която трябва да свършим“, каза пред представителите на партньорите по проекта координаторът му проф. дбн Яна Топалова от Биологическия факултет на Софийския университет.
Биологическият факултет е водещ партньор в консорциум с Университета по архитектура, строителство и геодезия; Лесотехническия университет; Университет "Професор д-р Асен Златаров" - Бургас; Института по физикохимия при БАН; Института по органична химия с център по фитохимия при БАН; Института по микробиология при БАН и Фондация "Клийнтех България".
Центърът за компетентност ще работи в сътрудничество с Предприятието за третиране на отпадъци на Столична община, „Софийска вода” АД, Интерпласт БГ-ЕООД, Енергийна Агенция - Пловдив, и Университет на Модена, Италия.
Асоциираните партньори ще търсят решения на казуси от своята практика и ще внедряват научните и технологични разработки на изследователите.
Бизнесът изрази своите очаквания за конкретни решения „тук и сега“, съобразени със специфичните условия в България.
„Ние можем да внесем ноу-хау отвън, но то е разработено за чужди потребности“, каза Стефан Сотиров, регионален мениджър на Интерпласт БГ.
На първото събитие на проекта присъстваха и представители на Управляващия орган – „Изпълнителна агенция Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Технологиите и IoT променят много индустрии, включително и традиционния сектор енергетика. Първата годишна конференция E-Infratech, организирана от Investor.bg и Wolf Theiss на 21 юни 2018 г. в Капитал Форт, София, ще отвори платформа за дискусии върху възможностите, които свързаността и технологиите предоставят на обществото, индустрията и инфраструктурата. Повече за нея вижте тук https://e-infratech.investor.bg/