IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изграждат инсталации за отпадъци в Ботевград и Харманли за близо 13 млн. лв.

По-голямата част от средствата са осигурени Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“

15:49 | 12.04.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Министърът на околната среда и водите Нено Димов подписа договор на стойност 9,6 млн. лв. за изграждане на компостираща инсталация и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци в община Ботевград и договор на стойност 3,2 млн. лв. за изграждане на компостираща инсталация за разделно събрани зелени и биоразградими битови отпадъци от община Харманли, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ)..

Целта на проекта в Ботевград е да се намали количеството депонирани битови отпадъци чрез осигуряване на допълнителен капацитет за предварително третиране. Компостиращата инсталация за разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци е с капацитет 2 700 тона годишно и ще обслужва 32 500 жители от територията на общините Ботевград, Етрополе и Правец. Инсталацията за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци е с капацитет до 8 700 тона годишно и ще обслужва 48 500 жители. 

Общият размер на инвестицията е близо 9,6 млн. лв., като Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ (ОПОС) осигурява безвъзмездна финансова помощ в размер на 7,2 млн. лв. Срокът за изпълнение на проекта е 30 месеца.

Проектът за изграждане на компостираща инсталация за разделно събрани зелени и биоразградими битови отпадъци от община Харманли предвижда изграждане на съоръжение с капацитет 2 690 тона годишно, което ще обслужва 25 000 жители. Инсталацията ще бъде разположена на територията на Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Харманли, Маджарово, Любимец, Тополовград, Симеоновград и Свиленград. 

Проектът е на стойност над 3,2 млн. лв., като ОПОС осигурява близо 2,4 млн. лв. Срокът за приключване на дейностите е 19 месеца.

Социално-икономическите ползи от изпълнението на двата проекта са насочени към подобряване качеството на околната среда и предоставяне на нов тип услуга за управление на отпадъците за жителите в общините, коментираха от Министерство на околната среда и водите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:52 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още