Евродепутатите призоваха единадесетте държави членки, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят. Това стана в дебат с комисар Андрус Ансип в понеделник, съобщи Европейският парламент.
До момента 11 държави членки на ЕС все още не са ратифицирали Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулска конвенция. Това са България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания.
По време на дебата с Европейската комисия огромно мнозинство от евродепутатите изразиха съжаление, че тези държави (сред които и България, която понастоящем държи ротационното председателство на Съвета) не разглеждат тази конвенция като най-добрия възможен инструмент за борба с насилието над жените.
Те подчертаха, че нежеланието на някои държави да ратифицират текста често се базира на погрешно разбиране и подвеждащи аргументи относно термина „социален пол“ (gender), използван в Конвенцията. Те призоваха Комисията и Съвета да предприемат реални мерки, за да може оставащите държави членки да ратифицират текста възможно най-бързо.
Някои евродепутати категорично се противопоставиха на това, което определят като идеологическа обремененост на текста и неговата дефиниция за социален пол. Те също така посочиха, че ЕС няма компетентност по въпроса, и призоваха за зачитане на вътрешния ред на всяко общество.
Комисар Андрус Ансип отново заяви, че Конвенцията има за цел предотвратяването на насилието над жените и няма никакви други скрити цели. Той изрази надежда, че държавите членки, които все още не са убедени в необходимостта от пълното прилагане на Конвенцията, ще вземат предвид основната ѝ цел: защитата на жените, жертви на насилие.
Пред БНР днес вицепремиерът Екатерина Захариева каза, че преди ратификацията на Истанбулската конвенция в България трябва да се въведат други законови механизми срещу насилието над жени.
Истанбулската конвенция беше приета от Съвета на Европа през 2011 г. Тя влезе в сила през август 2014 г. и е подписана от ЕС през юни 2017 г.
Според Европейската комисия всяка трета жена в ЕС е била жертва на физическо и/или сексуално насилие след навършване на 15 години. Над половината от жените са били жертви на сексуален тормоз, а една на всеки двадесет е била изнасилена.
преди 6 години Имаме достатъчно законодателство за домашното насилие!Ех, Европо!БЛУДНИЦЕ ВАВИЛОНСКА!МРЪСНИЦЕ СОДОМСКА !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Що? Ти като жена да не си бил жертва на домашно насилие?.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ти да земеш да идеш на околовръстното , да ти наместят мисленето ... свиркаджжия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години шах и мат за Боце :):) няма да има кой да го погали, кой един чимбер да му шибне ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Конвенция? Не, благодаря. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Джендърският натиск е сериозен!Добре, че поне проучванията показват, че в България повечето хора не желаят новата идеология!Браво на Българската Православна Църква !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Дано да я ратифицираме и ние тази конвенция по-скоро, но с нашия парламент ще е трудно. У нас хората все още са с назадничаво мислене, отделно голяма част са и религиозни, това ще е проблем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар