IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Има риск да не усвоим половината евросредства от сегашния програмен период

Настоящият програмен период е провален заради лошо усвояване, твърди консултант по европроекти

14:52 | 23.01.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Има опасност България да не може да усвои половината от европарите от сегашния програмен период. Това мнение изрази по БНР преподавателят в УНСС и консултант по европроекти Нончо Димитров.

Той посочи, че евросредствата стават все по-важни за икономиката на страната и съжали, че сегашният програмен период е провален.

“Този програмен период е провален заради това, че много се бави отварянето на определените грантове, почти не сме усвоили средствата. Почти до 2016 година нямаше адекватно отворена програма. Усвояването на евросредства е под 10%, в момента почти не е мръднало – не повече от 15% е реалното усвояване, а сме на края на програмния период вече”, посочи специалистът. 

Той отбеляза, че през 2019 година страната влиза в одит, което означава, че за 2018 г. трябва да усвоим пари като за целия програмен период, което по думите му е много трудно и невъзможно.

Според Димитров има опасност да не усвоим половината от парите и да загубим, което е огромен риск за държавата и пагубно за икономиката.

Искрено съжалявам, че този програмен период го провалихме заради администрацията. Липсата на капацитет, нездрави интереси при усвояването на евросредства и никаква помощ за бенефициентите”, каза Димитров.

Той обърна внимание, че субективни критерии също са объркали до голяма степен усвояването на евросредства.

Идеалната цел е да няма злоупотреба, но има сериозни интереси в определени икономически сектори. Хората, които прокарват тези интереси, правят вкарването на тези субективни фактори в оценяването, смята той.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:17 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още