Фермерите, които кандидатстват с проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), ще ги подават изцяло по електронен път, реши парламентарната комисия по земеделие. Депутатите одобриха на първо гласуване промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, внесени от ГЕРБ.
С проекта се регламентира предварителната оценка на проектите, които често надвишават като бюджет предвидените средства по мерките от ПРСР поради големия интерес на стопаните към Програмата.
Според проекта приемите, включително по инвестиционните мерки, ще бъдат единствено по електронен път през системата ИСУН (която се ползва от оперативните програми - бел. авт.). Това, което го няма като функции в системата, ще става през ИСАК (системата на Държавен фонд „Земеделие“, бел. авт.).
Двете системи ще бъдат интегрирани. За одити също ще се ползва ИСАК, разясни на заседанието агроминистърът Румен Порожанов.
Той защити предложението в законопроекта да има предварителна оценка (междинен ранкинг) на подадените проекти. Министърът обясни: „Няма как – когато бюджетът е за 1 000 проекта, а дойдат 4 хил., ако се разгледат 4 хил. по същество, това означава да блокира цялата програма“.
Зам.-министърът на земеделието Лозана Василева уточни пред Investor.bg кой ще прави предварителния подбор на проектите, когато заявените инвестиции надхвърлят бюджета на мерките от ПРСР. Тя посочи, че в агроминистерството ще се пресяват единствено проектите за иновации и тези на местните инициативни групи, а по всички останали мерки – общински и инвестиционни, предварителният подбор ще се прави от фонд „Земеделие“.
С последния (внесен през ноември) законопроект ГЕРБ коригират внесен по-рано пак от тях опит да изменят Закона за подпомагане на земеделските производители.
През септември управляващите предложиха изменение на същия закон, в което бе предложено да отпадне ограничението директните плащания за един фермер да не надхвърлят 300 хил. евро за съответната година. През септември депутатите от ГЕРБ предлагаха още да отпадне схемата за преразпределително плащане, по която стопаните получават повече субсидии за първите до 30 хектара.
Проектът, предложен през септември, обаче бе отхвърлен от парламента.