България изпреварва сериозно Румъния по усвояване на европейските средства, е видно от статистиката на Европейската комисия, която се актуализира ежедневно. За настоящия програмен период (2014 - 2020 година) България разполага с 11,7 млрд. евро, от които 9,9 млрд. евро идват от европейските фондове.
До този момент страната ни е договорила 40,1% от тези средства, а вече изплатени са 874,5 млн. евро, или 7,5% от всички разполагаеми за страната ни средства. Северната ни съседка изостава много с 13,5% договорени и едва 1,1% вече изплатени от 37,5 млрд. евро, с които разполага по европейските програми.
Гърция е договорила 38,7% от разполагаемите европейски средства (общо 24,7 млрд. евро). Изплатени са 8,3%. Най-голямата европейска икономика - Германия, пък разполага с общо 44,7 млрд. евро по европейските програми до 2020 година. Берлин е договорил 42,1% от тези средства, а изплатени по проекти са 8% от тях.
Средно за ЕС договарянето на средствата, които са общо 639 млрд. евро, достига 36,5%. Изплатени са 5% от всички пари, тоест 31,7 млрд. евро. Най-добри показатели по отношение на договарянето имат Белгия и Унгария (над 63%), а най-зле са Румъния и Кипър. Няма плащания по Общата селскостопанска политика (ОСП) за нито една държава, показва справката.
По данни на ЕК България все още не е договорила и едно евро по Оперативната програма за морско дело и рибарство. Парите, с които страната разполага по това перо - от европейския фонд за развитието на рибарството в общността (EMFF) и национално съфинансиране за програмния период 2014-2020 година, са 113,5 млн. евро.
От отчета на земеделското министерство за първите 100 дни на правителството обаче е видно, че сключени договори, тоест договорени средства по тази програми вече има. Разминаването може да бъде обяснено евентуално с невписани все още данни за изпълнението на програмата в Брюксел.
От данните е видно още, че по Програмата за развитие на селските региони, по която се отпускат общо 2,9 млрд. евро, са договорени 23,8% от средствата, тоест 695 млн. евро, но все още няма нито едно плащане към крайните бенефициенти. Според агроминистерството обаче по ПРСР 2014 – 2020 общо са изплатени близо 249 млн. лева, а сключените договори са 710.
Най-голяма е успеваемостта на България по програмата за младежка заетост, която е в приоритетите на Европейската комисия. От отпуснатите 120 млн. евро вече са договорени 93,2%, а изплатените средства са 40,2 млн. евро, което представлява 33,5% от бюджета на програмата.
С най-много евросредства България разполага от фондовете за регионално развитие на общността - общо 4,1 млрд. евро. По ОП "Региони в растеж" страната ни е договорила 56,8% от средствата, а платени са 14,3% (598 млн. евро).
От Кохезионния фонд на ЕС за страната са планирани 2,6 млрд. евро за периода 2014-2020 година, от които договорени са 30%, а вече платени - 115 млн. евро, което е 4,3%. За социални дейности парите от Европа, заедно със националното съфинансиране, достигат 1,7 млрд. евро. От тях са платени 7%, а договорени са вече 719,9 млн. евро, или 41,8%.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 7 години По-точно би било: България сериозно изпреварва Румъния по ПРИСВОЯВАНЕ на евросредства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Естествено, че Делян Пеевски и подобните му ще усвояват еврофондовете. Тези, които ги отпускат са много наясно ТОЧНО на кого и ТОЧНО защо ги отпускат. Те тези, дето ги отпускат въпросните фондове дали са толкова задръстени, че да не знаят в чии ръце отиват парите?! Евросредствата с пълна сигурност попадат точно там, където ги изпращат. Иначе нали щеше да се вдигне страшен вой за не добро оползотворяване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не България, а Делян Пеевски и подставените лица на ГЕРБ усвояват еврофондовете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Като гледам как се усвояват милионите по Региони в рзстеж в моя град хич не съм оптимист. Реконструкция на училища които веднъж вече са реновирани и то за такива пари дето може да се направи изцяло нова сграда...Реконструкция на паркове дето никой не ходи (в края на града) за сметка на разбити улици, тротоари и детски площадки. Не знам какъв е смисъла от тези фондове? Резултата от предишния програмен период в селското стопантсво го виждаме - по магазините всички плодове и зеленчуци са вносни, обаче за сметка на това направихме къщи за гости, над 2000 ферми за калифорнийски червеи, стадиони в села с 10 младежа... отговор Сигнализирай за неуместен коментар