IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хоризонт 2020 - още една възможност за финансиране на малкия иновативен бизнес

Програмата е с фокус върху приложната наука в помощ на обществото

16:46 | 04.07.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Иновативните малки и средни предприятия имат още една възможност за финансиране и развитие на бизнеса в лицето на програма Хоризонт 2020.

Програмата е известна и като осма рамкова програма, тъй като е наследник на предишните рамкови програми за иновации и технологии, обясни Никола Христович от Българската асоциация на консултантите по европейски проекти на бизнес форум за европейското финансиране.

Основна разлика между Хоризонт 2020 и предишните рамкови програми обаче е, че сега се финансира симбиоза между приложната наука, бизнеса и обществените предизвикателства, коментира Христович.

Целта е да се правят изследвания, които да водят до иновации и тези иновации да се прилагат на практика и да навлизат на пазара така, че да са от полза за обществото, подчерта той. За сравнение, в българската оперативна програма „Наука и иновации“ 2014-2020 г. парите са предназначени само за наука, не и за бизнеса, а програмата „Иновации и конкурентоспособност“ като цяло финансира предимно бизнеса и науката може да е само партньор. Обществените предизвикателства липсват в българските оперативни програми.

Специфичен инструмент за малкия и среден бизнес

Малките и средни предприятия могат да се финансират по програма Хоризонт 2020 по специфичен инструмент с предварително формулирани теми.

Финансирането се осъществява на три фази, като третата е за комерсиализиране на разработваните продукти. Финансирането за първите две фази покрива до 70% от разходите, а по време на третата не се предоставят грантове, а подкрепа за достъп до финансови механизми, подкрепяни от Хоризонт 2020, обясни Никола Христович.

По време на първата фаза се правят обосновки на идеята и се осъществяват предпроектни проучвания. Срокът за изпълнението ѝ е до 6 месеца, а финансирането – до 50 хил. евро, като отново има опция някои компании да я прескочат, ако са готови с това.

При втора фаза предприятието може да получи до 2,5 млн. евро, като на този етап то прави демонстрации, тестове, прототипи, проектиране, купува оборудване и като цяло се подготвя за излизане на пазара, допълни Христович.

Необходимо е да се достигне т.нар. TRL6 – или ниво на технологична готовност 6, т.е. прототип или технология, която да се тества в реална среда. Това ниво е една стъпка преди комерсиализацията на продукта.

Срокът за изпълнение на тази фаза е 12-24 месеца, като предприятията може да си осигурят авансово плащане от порядъка на 40-50%, ако работят повече от 12 месеца.

При третата фаза компанията излиза на пазара с подготвения продукт, но без да получава директни грантове.

Разговор с Никола Христович за Хоризонт 2020 можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Милица Николаева от Файв Консулт разяснява програмата Еразъм:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:29 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още