Над 30 браншови организации ще пишат заедно българската позиция за приоритетите в земеделието след 2020 г. За това се разбраха представителите на съюзите и асоциациите, които се включиха вчера в Националния земеделски форум за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г., който се проведе в Стара Загора.
Още по време на първото си заседание, което ще се състои веднага след приключването на кампанията по директните плащания, участниците в работната група ще очертаят неблагополучията и слабостите, с които са се сблъсквали по време на предходния и настоящия програмни периоди. Работната група ще бъде постоянен работещ орган, който ще обобщава позициите на участниците в нея, съобщи организаторът на дискусията – Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
„Целта е преди края на годината да имаме изработена позиция, около която да е обединен целият сектор, тя да бъде представена на ръководството на министерството, на комисията в Народното събрание и се надяваме това да стане официалната българската позиция“, каза председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов.
С решенията на работната група ще бъдат запознати също така и българските евродепутати. Върбанов уточни, че форумът е отворен и за малкото останали неправителствени организации от сектора, които не успяха да се включат в неговата работа.
Министърът на земеделието Румен Порожанов обобщи, че основните акценти ще бъдат отново подкрепата по първи стълб – директни плащания, както и обвързаната подкрепа, която да бъде отчитана не само по количество, но и по качество по предложение от животновъдите. Биологичното производство и запазването на околната среда и природата също ще имат своето важно значение в бъдеще.
Много е важно позицията, която България ще приеме за защита в дебата за новата ОСП, да бъде формирана от реалния земеделски сектор, председателят на земеделската комисия в парламента Десислава Танева.
Участниците в срещата не подминаха в дискусията болезнената тема за порочните практики, които доведоха да отглеждането на различни екзотични култури и развиване на странни дейности, каквито в крайна сметка се оказаха тиквите и опазването на дивите гъски.