Бюджетът на Европейския съюз (ЕС) след 2020 г. ще отразява промените в блока. Те са неизбежни и свързани с излизането на Великобритания, което ще промени и начина, по който функционира ЕС, и формирането на бюджетните параметри. Това казва в интервю за вестник „Труд“ бившият социален министър в кабинета “Борисов 2” Ивайло Калфин.
От няколко дни той е специален съветник на еврокомисаря по бюджет Гюнтер Йотингер.
„ЕС осъзнава, че трябва да придобие повече легитимност, хората трябва да го усетят по-близо. Дискусията вече е открита с Бялата книга и с Римската декларация, ние трябва да влезем в тези преговори с българската визия как да изглежда Европа“, коментира Калфин.
Запитан за визията Европа на 2 скорости той отговаря, че България има същото влияние като всяка страна членка. Няма второ качество членство – има самолишаване от права. Включително с отказа да имаме комисар, казва той. По думите му „България изглежда изключително зле заради отказа си да има еврокомисар дори за един ограничен период, вече ще стане 6 месеца“.
Калфин е категоричен, че еврофондовете няма да приключат. И в бъдеще ще има пари в европейския бюджет, въпросът е доколко България ще има достъп до тях. Най-вероятно няма да има щедри национални пакети, както в момента, изтъква бившият социален министър.
На въпрос за влизането на България в еврозоната той коментира, че пътят минава не през ЕС, а през вътрешната икономическа политика.
„България ще бъде приета в еврозоната и ще спечели от еврозоната тогава, когато нашата икономика се доближи максимално, икономическият термин е “когато се конвергира” към европейската икономика. Така че, ако искаме да влезем в еврозоната – труд в България, а не в Люксембург или във Франкфурт“, препоръчва той.
„ Искрено се надявам която и да било конфигурация да изкара пълен мандат“, казва Калфин по повод резултатите от изборите.
Той смята, че е задължително да се осъществи повишение на пенсиите и „има пари за това“. „Преизчисляването на всички пенсии, което е справедливият начин – а не само на минималните, струва около 3 млрд. годишно. От тях веднага 600 млн. лв. ще се върнат с ДДС в държавата, защото хората ще си купят стоки от първа необходимост“, изчислява бившият шеф на социалното министерство.
Парите за увеличението според него трябва да дойдат чрез увеличаване на бюджетната субсидия и от увеличаване на вноските.
преди 7 години Ще си позволя да не се съглася с господина по два пункта от неговата теза:1. Работата по приемането ни в ЕРМ2 предстои на наша територия до конвергирането на икономиката ни с тази на Еврозоната? Да, този процес трябва да продължи, но първото и най-важното е да подадем заявление за членство, а това се прави в Брюксел. Освен това самото ни приемане в предверието ще помогне за конвергирането на икономиката ни, т.е. има и обратно положително действие.2. "Парите за увеличението (на пенсиите) според него трябва да дойдат чрез увеличаване на бюджетната субсидия и от увеличаване на вноските". Да, субсидията трябва да се увеличи, защото колкото повече се дава на хората, толкова по-малко остава за крадене. И не за увеличаване на осигурителните вноски! Те и сега са достатъчно високи - трябват реформи, които да променят структурата на осигуряването и осигуряваните чрез премахване на привилегиите на "хранените хора"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар