Премахването на Механизма за сътрудничество и проверка ще зависи не от политическата воля и обещанията на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, а от необратимото изпълнение на реформите. Това коментира говорителят на Комисията Маргаритис Схинас по време на обедния брифинг в Брюксел.
Механизмът беше въведен при приемането на България и Румъния в ЕС. Причината е, че преценката на общността беше, че двете държави имат пропуски в някои области.
За България това е борбата с корупцията, съдебната реформа и борбата с организираната престъпност. За Румъния наблюдаваните сектори са съдебната система и борбата с корупцията.
При встъпването си в длъжност Жан-Клод Юнкер посочи, че ще работи за отпадането на механизма за двете държави до края на своя мандат (до 2019 година).
Схинас беше категоричен, че изпълнението на тази заявка, както и премахването на механизма и за двете държави зависи само от едно условие – изпълнението на реформите.
В последния доклад за България от Брюксел написаха няколко препоръки, от изпълнението на които зависи и премахването на наблюдението за страната ни. Консатациите са, че има желание за промяна в страната, но и слаб напредък в борбата с корупцията и съдебната реформа.