Една четвърт от българската икономика се крепи на евросубсидии, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Кирил Петков, съосновател на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност. Коментарът е по повод изследване, проведено от центъра и MOVE.BG.
Изследването е установило, че само 21% от българските компании имат експортен потенциал в момента. По принцип в световен мащаб се счита за нормално около 1/3 от една икономика да има експортен потенциал.
Средният приход на служител като някакъв измерител на конкурентоспособност и добавена стойност за фирмите, които обслужват вътрешния пазар, е с 40% по-висока в сравнение с фирмите, които обслужват външните пазари. Това е аномалия, коментира експертът.
Според него тази аномалия се дължи на факта, че държавният дълг нарасна и този ресурс, както и приходите от евросубсидии, влизат основно във фирмите с локален фокус. Така се получава, че по-малко конкурентоспособните фирми имат по-високи параметри на добавена стойност.
Кирил Петков смята, че ако държавата спре да взема външни заеми и евросубсидиите започнат да намаляват, една четвърт от икономиката би изчезнала.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 8 години Инвестор, сайта ви е бъгав. Пуска коментарите на грешно място. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "финтек"WTF?! ..това ще да е някаква нова социалистическа идеология.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пишат се едни и същи статии. Същият този господин коментира потенциала на фирмите преди около месец. Изнесе абсолютно същите данни, в абсолютно същата медия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар